نقش آگاهانه ما در بحران ها
نقش آگاهانه ما در بحران‌ها
۱۳۹۶-۱۰-۰۵
اناگرام یا MBTI؟ - بخش چهارم
اناگرام یا MBTI ؟ – بخش چهارم
۱۳۹۶-۱۰-۰۶
نقش ناخودآگاه در بهبود زندگی- بخش دوم و پایانی

نقش ناخودآگاه در بهبود زندگی – بخش دوم و پایانی

 

در مقالۀ پیشین در مورد اینکه ذهن ناخودآگاه به چه معناست توضیحاتی ارائه گردید. همچنین به دو مفهوم توجه و تمرکز اشاره شد. در این مقاله بیشتر در مورد این دو مفهوم صحبت شده و راه­‌های استفادۀ بهینه از آن‌ها توضیح داده می‌شود.

یکی از موضوعاتی که می‌تواند بر روی زندگی ما اثر فوق العاده ای بگذارد، کنترل تمرکز است. در واقع، اگر ما بتوانیم تمرکز خود را کنترل کنیم، می‌توانیم زندگی خود را آنگونه که می‌خواهیم جهت دهیم. برای درک بهتر موضوع، مجموعه پژوهش‌هایی که توسط گابریل ولف، از پژوهشگران دپارتمان تشریح حرکات بدن انسانی در دانشگاه نوادا در لاس وگاس انجام شده است می‌تواند کمک کننده باشد.

 

در این سلسله تحقیقات با استفاده از تمرینات ورزشی، نتایج جالبی به دست آمد. ابتدا از ۲۲ شرکت کننده خواسته شد تا با استفاده از یک چوب سر آهنیِ شمارۀ ۹، توپ‌های گلف را به داخل هدفی دور در فاصلۀ ۱۵ متری بیاندازند. همۀ شرکت کنندگان آموزش دقیق ایستادن، محکم گرفتن چوب و سایر آموزش‌های لازم را دریافت کردند.

دو گروه تشکیل شد: گروه درونی که به حرکت اندام‌هایشان برای زدن توپ توجه می‌کرند و گروه بیرونی که برای زدن توپ به مسیر و هدف نهایی توجه می‌کردند. به گروه درونی اینطور گفته شد که بر روی حرکت بازوهایشان تمرکز کنند، به نحویکه برای ضربه‌های از جلو، هر دو بازو را صاف کرده و به هنگام دنبال کردن ضربه، بازوی راست تا آخر صاف باشد و بازوی چپ خم شود.  به گروه بیرونی چنین گفته شد که بر روی حرکت چوب تمرکز کنند. به آنها گفته شد که اجازه دهند تا سر  چوب همانند پاندول بازی کند و به نحوۀ برخورد چوب با توپ دقت کنند.

 

نتایج جالبی اتفاق افتاد: امتیاز گروه بیرونی برابر با ۲۱ و گروه درونی برابر با ۱۰٫۸ بود. (امتیازها با توجه به اینکه توپ هر گروه چقدر به هدف نزدیک باشد، امتیاز بین ۰ تا ۵ دریافت می‌کرد). این نتایج در آزمایشات دیگری که بر روی گروه‌های متفاوتی انجام شد نیز مجدداً تکرار گردید.

در آزمایشی دیگر در دانشگاه پلی موث، از ۴۰ دانشجو خواسته شد با دست غیر عادت خود[۱] توپ تنیس را به سمت یک هدف پرتاب کنند. به گروه درونی گفته شد “در حالیکه به طور ذهنی بر روی حرکت بازویتان تمرکز می‌کنید، با چشم خود بر روی هدف تمرکز نمایید. وقتی پرتاب تان دور از هدف بود، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید با حرکت بازویتان این اشتباه را جبران کنید. هر بار بر روی بازویتان تمرکز کنید تا پرتاب درست انجام شود.” اما به گروه بیرونی گفته شد: بر روی مسیر بیرونی تمرکز کنند. در واقع آن‌ها باید می توانستند به صورت ذهنی بر روی مسیر پرتاب تمرکز کنند و با چشم‌های خود بر روی هدف متمرکز شوند. به آن‌ها گفته شد: وقتی پرتاب تان دور از هدف بود، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید با تغییر مسیر توپ این اشتباه را جبران کنید. تا جایی که ممکن است درست پرتاب کنید  و بر روی مسیر توپ تمرکز کنید.

 

در این آزمایش هم، گروه بیرونی بسیار قوی تر از گروه درونی ظاهر شد. درواقع گروه بیرونی توانست دو برابر گروه درونی اتیاز به دست آورد.

در پی این آزمایشات این پرسش برای روان شناسان پیش آمد که اگر افراد بتوانند با تغییر تمرکز از موضع درونی به بیرونی، این نتایج خیره کننده را در ورزش به دست آورند، آیا این موضوع نمی‌تواند در کل زندگی مثمر ثمر باشد؟

 

گابریل ولف این بار آزمایشی را بر روی افراد مبتلا به بیماری پارکینسون[۲] انجام داد. او از آن‌ها خواست تا بر روی یک تخته پلاستیکی بایستند و تا جایی که می‌توانند تعادل خود را حفظ کنند. در این آزمایش به گروه درونی گفته شد روی پاهای خود تمرکز کنند و به گروه بیرونی گفته شد که بر روی صفحۀ پلاستیکی تمرکز نمایند. مجدداً نتایج شگفت آوری به دست آمد: گروه بیرونی به شدت تعادل بهتری نسبت به گروه درونی و یک گروه کنترل[۳] داشت.

با توجه به نتایج آزمایشات ارائه شده، می‌توان به این نتیجه رسید که برای رسیدن به اهداف خود، باید بیشتر بر روی مسیر تحقق هدف،  پیش بینیِ موانع و مشکلات احتمالی و خود هدف تمرکز کرد. باید به هدف نگاه کرد و برای رسیدن به آن، راه حل ارائه کرد. با این کار به بهترین نتایج دست پیدا خواهیم کرد. در واقع باید بر روی چیزی که واقعاً می‌خواهیم تمرکز کنیم.

 

دکتر مهشید رضوی رضوانی

محمدکاظم جاوید

 

برگرفته از مقالۀ How to Focus Using The Conscious Mind در سایت http://www.mindset-habits.com


 

[۱] اگر راست دست بودند با دست چپ و اگر چپ دست بودند با دست راست، ضربه بزنند.

[۲] مبتلایان به این بیماری، دارای حرکات بدنی غیر قابل کنترل هستند.

[۳] هیچگونه آموزشی به این گروه داده نشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + نوزده =

//]]>