گواهی نامه ITP، دکتر مهشید رضوی رضوانی
گواهینامه ITP
۱۳۹۶-۱۲-۰۵
نامه دکتر بختیار به ژورنال بین المللی اناگرام
نامه دکتر بختیار به ژورنال بین المللی اناگرام – بخش اول
۱۳۹۶-۱۲-۰۶
مشاغل مناسب برای هر تیپ شخصیتی

مشاغل مناسب برای هر تیپ شخصیتی – بخش اول

 

یکی از حوزه‌هایی که در آن، اِناگرام به خوبی اظهار نظر می‌کند، بررسی تناسب بین شغل و شاغل است. در واقع می‌توان با توجه به ویژگی‌های شخصیت در هر تیپ شخصیتی اِناگرام، به این نتیجه رسید که احتمالاً تعدادی از مشاغل برای هر تیپ شخصیتی مناسب است.

در این مقاله با توجه به تعریفی که از هر تیپ شخصیتی اِناگرام داریم، به این موضوع اشاره می‌کنیم.

 

تیپ ۱ ای‌ها:

تیپ یکی‌ها به ساختار اهمیت زیادی می‌دهند. چیزی که برای تیپ ۱ ای‌ها بسیار مهم است، وجود نظم و ترتیب در کار است. این اتفاق، دقیقا ناشی از همان نگرش ذاتی تیپ یکی‌ها است. تیپ یکی‌ها اگر در مجموعه ای وارد شوند، و ساختار منسجمی  را نبینند، بر اساس آنچه که تشخیص می‌دهند، شروع به سازمان دهی فرایندها می‌کنند.

تیپ یکی‌ها حافظۀ قوی دارند: اعداد و ارقام، مشاهدات شان (هر رویدادی را که دیده باشند) هر گونه اطلاعات مورد نیاز برای کارشان را به خوبی به ذهن می‌سپارند.

یکی دیگر از ویژگی‌های تیپ یکی‌ها، این است که در مراحلی از پروژه که باید به جزئیات دقت شود، خطایی از سوی آن‌ها سر نمی‌زند. به بیان دیگر، اگر فرایندی در مراحل جزئی خود باشد، تیپ یکی‌ها به خوبی از عهدۀ کار بر می‌آیند.

 

این تیپ شخصیتی معمولا به ندرت هیجان زده می‌شود، همچنین افراد را به ویژه در زندگی حرفه ای (شغلی) خود، با توجه به جایگاه‌هایی که دارند به ذهن می‌سپارد.

مشاغلی که برای تیپ یکی‌ها می‌توان پیشنهاد داد، مشاغلی هستند که در فرایندهای آن، نظم و ترتیب وجود داشته باشد، فرصت پیشرفت مُهیّا باشد، قوانین و مقررات روشن و شفاف باشند، و افرادی که با او همکاری می‌کنند از قوانین موجود پیروی کنند.

مدیریت (برای تیپ یکی‌ها با سلامت روانی متوسط به بالا)، برنامه ریزی شهری، حسابداری، منشی، دستیار اجرایی، حقوق و وکالت، مهندسی، کارهایی هستند که برای تیپ یکی‌ها مناسب به نظر می‌رسند.

 

تیپ ۲ ای‌ها:

ویژگی بارز تیپ ۲ ای‌ها برای پیدا کردن شغل این است که به نحوی بتوانند به دیگران کمک کنند. در واقع این تیپ شخصیتی با این نگاه که نیاز دیگران را رفع کند، پا به دنیای حرفه ای می‌گذارند. برای تیپ ۲ ای‌ها این مهم نیست که حتما به طور مستقیم به دیگران کمک کنند، بلکه با این درک از فعالیت خود که در حال فعالیت در گروهی هستند که برای جامعه مفید است، یا در حال کمک به همکاران خود هستند، نیاز خود به کمک به دیگران را تأمین می‌کنند.

 

به این تیپ شخصیتی، می‌توان این مشاغل را پیشنهاد کرد:

معلم مدارس، معاون مدیر / ریاست، آتش نشان، خانه داری (مخصوصا برای خانم‌های تیپ ۲ ای)، و برنامه ریز مهمانی‌ها، از جمله مشاغلی است که برای تیپ ۲ ای‌ها مناسب به نظر می‌رسد.

 همچنین با توجه به حالات احساسی این تیپ شخصیتی، می‌توان این مشاغل را به آن‌ها پیشنهاد داد:

طراح لباس، طراح گرافیک (گرافیست)، مددکار اجتماعی، همگی برای تیپ ۲ ای‌ها مناسب به نظر می‌رسند.

در مقالات بعد، در مورد مشاغل مناسب برای سایر تیپ‌های شخصیتی، مطالبی را ارائه خواهیم کرد.

 

محمدکاظم جاوید مدرس اِناگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + دو =

//]]>