نقش ناخودآگاه در بهبود زندگی-1
نقش ناخودآگاه در بهبود زندگی- بخش اول
۱۳۹۶-۰۹-۲۸
اناگرام یا MBTI
اناگرام یا MBTI؟ – بخش سوم
۱۳۹۶-۰۹-۲۹

از هوای آلوده تا شب یلدا !

 

فارغ از اینکه واژه ی آریایی با چه تعابیر و برداشت‌هایی از آن مورد استفاده واقع شده است، به طوریکه برخی آن را واژه ای می‌دانند، بیان گر واقعیتی مبنی بر متفاوت بودن نژاد ایرانی از سایر نژادها به دلایل ویژگیهای خاص خودش و یا واژه ای با بهره برداری سیاسی استعمارگرانه ای در ایجاد نفاق؛ در سرزمین وسیعی که ایران خوانده می‌شد، قبایل متفاوتی حضور داشتند. همچون کاسی‌ها، لولوبیان، اورارتو، عیلامیان، مانائیان و گوتی‌ها. آنچه روشن است بعدها با مهاجرت اقوام آریایی به این سرزمین و تشکیل دولت مرکزی این اقوام با هم ترکیب شده و از همان آغاز برخوردار از تنوع فرهنگی بوده اند. سرزمین کنونی ایران که بخشی از همان فلات ایران است، همچنان با تمدن‌های متفاوت از پیش از مهاجرت آریایی‌ها، خود را ایرانی و آریایی می‌شناسد. واژه آریایی کلمه‌ای از زبان سانسکریت، به معنی نجیب است. مفهوم نجابت چیست؟! در لغتنامۀ دهخدا واژه نجابت به اصالت و بزرگواری بر فرد اطلاق می‌شود. اما سئوال اینکه آیا ایرانی نجیب است و چرا؟

 

 دکتر آزاد ارمکی، جامعه شناس فرهنگی در تحلیل از تاریخ اجتماعی ایرانیان، در توضیح بر واژه نجیب بودن ایرانی اعتقاد دارد که مردم ایران نسبت به مسائل بسیار نجیب و پر تحمل اند، چرا که همواره با صبوری نسبت به امر اجتماعی برخورد می‌کنند.  او ایرانیان را نجیب می‌شمارد بدان جهت که مردمان این جامعه همواره در فراز و نشیب‌های سرزمینشان با نجابت و بردباری زندگی را پیش برده اند. مردمی‌که در طول دوره‌ها و حملات متعدد و دشواریهای زیستی اش، با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم کردند، اما همچنان در مسیر باورهایشان مبنی بر اینکه هیچ پاداشی در نزد خدایش، چه با نام اهورا مزدا و چه با نام خدا، زایل نمی‌شود، کوشیده است. این کوشش گاه با مبارزه و مواجه با دشمنان خارجی، گاه با چاره اندیشی بر خشکی‌ها و بی آبی‌هایی که در دعاهایش در طلب بوده است.

 

   شب یلدا، فرصتی مغتنم برای ایجاد خاطره ای شیرین توام با احساسی نوستالژیک برای هر ایرانی است. شبی بلند و سرد از سال با امید بر بارشی کافی برای برداشت محصول زمین کشاورزی(ایرانیان باستان کشاورز بودند و همه چشم بر آسمان)، چنان چه برف زمین را سفید پوش کرده باشد. فرصتی برای دور هم بودن در کنار افراد بزرگسال، خوردن تنقلاتی از میوه‌های تابستانی خشک شده، آجیل و هندوانه ای ویژه  و بالاخره خواندن و شنیدن  فال حافظ. حتی بیان و تصور آن نیز شیرین است! اما در حال و هم اکنون شب یلدا به ویژه در شهرهایی بزرگ همچون تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، ارومیه و… چگونه است؟! شهرهایی که  آلودگی و غبار و سرب بر سر وجانش ریخته است! فرصتی تا ایرانی با همه آسیب‌های ناشی از این شرایط راهی برای فراغت از این شرایط بیابد. فرصتی تا با کنار هم قرار گرفتن و اظهار آزردگی از خشکی و آلودگی در شهر، اما دمی‌در کنار هم آسوده تر پیش ببرد، فرصتی برای آنکه با پرسش از چگونگی مسئولیت مسئولین سخن بگوید و یا با نگرانی از خودش سوال کند که آیا خداوند بر ما قهرش گرفته است! تردیدی نیست، در اذهان چنین مردمی، همواره در طول هزارها سال چنین اندیشیده و چنین نیز بیاندیشد!  ولیکن این نجابت ایرانی است یا ناتوانی از پاسخی مناسب برآن که در این شرایط می‌کوشد تا چنان چه خود را از پاسخ بر آن ناتوان بیابد راهی بسوی دمی‌شاد بودن وشاد زیستن به نزد اقوام و دوست، آشنا ببرد. تا این روزها را برای خود امکان پذیر سازد. بی شک در نزد جوانان امروز جامعه ایران، در چنین شبی که شاید به سختی از گوشی‌های خود فاصله بگیرند، بسیار فهم این موضوع دشوار است. اینکه چگونه ایرانیان چنین شبی را فارغ از هوای آلوده اما در کنار هم با آذوقه زمستانی شان شاد بودند و برای محصول سال آینده شان دعا گو. فارغ از دغدغه ای بنام آلودگی. شادی در کنار با هم بودن و در دعا و نیایشی برای برکت در سال آتی.

 

سخن کوتاه باید کرد و چاره ای باید اندیشید؛ اگر می‌توانی وسیله خود را بیرون نبر یا چنان که می‌توانی برای هموطن خود در این روزها وشبها بر افزایش نرخ جنس انار و هندوانه و… نیفزا! بگذار شبی را فارغ از هوای آلوده در کنار هم نفسی از سر جان بکشیم:

 

اگر به کوی تو باشد مرا مجالِ وصول   ***   رسد به دولتِ وصلت نوای من به اصول

 

دکتر مهشید رضوی رضوانی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هفت =