موسسه ماه شید خرد، دکتر مهشید رضوی
گزارش تصویری کارگاه‌های تحلیل فیلم با رویکرد اناگرام. بهار و تابستان ۹۶
۱۳۹۶-۰۷-۱۲
دکتر مهشید رضوی، موسسه ماه شید خرد
تیپ «دو»
۱۳۹۶-۰۷-۱۶
دکتر مهشید رضوی، موسسه ماه شید خرد

تیپ «یک»

 

این تیپ شخصیتی دارای ویژگی­هایی از جمله داشتن وجدان بالا، اخلاق مداری و قوه­ تشخیص قوی برای خوب و بد می‌­باشد. در واقع یک نظام فکری اخلاقی دارد که به وضوح خوب و بد را برای خودش تعریف کرده است. این تیپ شخصیتی معمولا برای تغییر به شکل انقلابی و بی باکانه عمل می­ کند. تلاش مداومی‌برای ارتقای خودش، محصولات، خدمات، مهارت و هر آنچه که از سمت اوست دارد و از بروز هر گونه اشتباه بیزار است. افراد این تیپ شخصیتی ذاتا منظم بوده و توانایی سازماندهی امور را به نحوی مطلوب دارا هستند. آن­ها تلاش می­ کنند همه­ چیز را در حد استانداردهای بالایی نگه دارند و از این رو منتقدان تندی هستند. در حالت ایده ­آل افراد این تیپ شخصیتی دارای صفات اخلاقی والایی همچون نجابت، واقع بینی، قدرت تشخیص بالا و تعقل بالایی هستند.

در اصطلاح به این تیپ شخصیتی “تصحیح ­گر” گفته می­ شود. این به معنی تمایل قوی این تیپ شخصیتی به تصحیح هر آنچه در پیرامون اوست براساس استانداردهای درونی شده ­اش دارد. به بیان دیگر می‌­توان این تیپ شخصیتی را “استاندارد طلب” نامید چرا که نظام فکری او بر مبنای قیاس بین واقعیت و استاندارد / آرمان است.

افراد تیپ شخصیتی یک معمولا عملگرا هستند یعنی پس از اطمینان از درستی یک امر / موضوع، تمامی‌تلاش خود را در عملی کردن آن به کار می‌­بندند. البته باید به این نکته توجه کرد که لزوما تشخیص آنها مطابق با حقیقت نیست اما تشخیص خود را معیار قرار داده و اجرا می­ کنند.

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

//]]>