دکتر مرجان خودی، موسسه ماه شید خرد
نظم اجتماعی
۱۳۹۶-۱۰-۱۷
موسسه ماه شید خرد، محمدکاظم جاوید
شادی و نقش آن در پیشرفت
۱۳۹۶-۱۰-۱۹
دکتر مهشید رضوی رضوانی، موسسه ماه شید خرد، محمدکاظم جاوید

با کمک ناخودآگاه­تان مسائل را بهتر حل کنید

 

در مقالات پیشین در مورد تاریخچۀ ذهن ناخودآکاه صحبت شد و دیدگاه افراد سرشناس در این حوزه را مورد مطالعه قرار دادیم. در این نوشتار به موضوع حل مسئله به کمک ذهن ناخودآگاه می­ پردازیم.

 

ناخودآگاه در خدمت حل مسئله

یکی از ویژگی­‌های ذهنِ ناخودآگاه ، توانایی کار کردن در حالتی است که ما خواب هستیم یا تمرکزمان به طور آگاهانه روی موضوع دیگری است. اگر دیدگاه کارل پوپر را در مورد زندگی بپذیریم که زندگی سراسر حل مسئله است (که البته از نظر من همینطور است) پس می‌­توان دو نوع حل مسئله را در نظر گرفت: خودآگاه و ناخودآگاه.

اما چگونه با کمک ناخودآگاه­مان به حل مسئله بپردازیم؟ در این نوشتار به همین پرسش پاسخ داده می‌­شود.

 

تحقیقات در مورد حل مسئله به کمک ذهن ناخودآگاه

ای. پی. دیجک استرهویس و همکارانش، طی تحقیقی از افراد خواستند تا در مورد اتومبیل­‌های مختلف اطلاعاتی را مورد مطالعه قرار دهند. پس از کسب اطلاعات لازم، آن­ها به دوسته تقسیم شدند. یک دسته به طور آگاهانه در مورد این  اطلاعات فکر کنند و دستۀ دوم به کار دیگری مشغول شوند: باید به شمارش اعداد می‌­پرداختند. درواقع از این روش استفاده شد تا تمرکز خودآگاه دستۀ دوم متوجه مسئلۀ دیگری باشد. پس از زمان مشخصی، به هر دو گروه گفته می‌­شود که نظرات و تصمیمات خود را در مورد اتومبیل­‌ها بیان کنند. نتیجۀ این تحقیق این بود:

شرکت کنندگانی که به شمارش اعداد مشغول بودند تصمیمات بهتری اتخاذ کردند.

 

آیا می­ توان از این تحقیق برداشت کرد که کلاً به موضوعاتی دیگری نسبت به موضوعات اصلی فکر کنیم؟ خیر، این تحقیق صرفاً نشان می‌­دهد که باید اجازه داد افکار دیگری نیز در ذهن­مان جریان داشته باشند. اما نکته در این است که ناخودآگاه­مان را درگیر مسئلۀ اصلی کرده باشیم، نه اینکه توهم داشته باشیم در حال پردازش ذهنی ناخودآگاه هستیم. در واقع ممکن است گاهی این موضوع را به خوبی تشخیص ندهیم که ناخودآگاه­مان واقعاً در حال پردازش چه موضوعی است. یکی از بهترین روش ­ها برای تسلط بیشتر بر پردازش ­های ناخودآگاه­مان،  نوشتن افکاری است که واقعاً درگیر آن­ هستیم. در این مورد حتما مقاله­ ای را برایتان منتشر می‌­کنیم.

 

انتشار مقالۀ مزبور، بسیاری از پژوهشگران را به فکر فرو برد. جیمز بورسلی و همکارانش، از تصویربرداری ذهنی برای این مهم استفاده کردند.  آن­ها همین تمرین را بر روی شرکت کنندگان انجام دادند و دریافتند بخشی از مغز که مرتبط با ذهن ناخودآگاه می­ باشد، در هنگام تحلیل­‌های خودآگاهانه، به خوبی در حال فعالیت است. اما نکته ­ای که بورسلی و همکارانش به آن دست پیدا کردند، این بود که اگر اطلاعات دریافتیِ در حال تحلیل در بخش خودآگاه مغز، شبیه به اطلاعات دریافتی مورد تحلیل در ناخودآگاه باشد، تحلیل ناخودآگاه متوقف می‌گردد.

پس می­ توان این طور نتیجه ­گیری کرد که گاهی به جای تمرکز صرف بر روی یک مسئله، بهتر است به طور آگاهانه به موضوعاتی توجه کنیم که کاملاً متفاوت از مسئلۀ اصلی است. این بدان معنی است که بعضی اوقات در ساعات کاری، یک گپ و گفت دوستانه یا نوشیدن چای و خیره شدن به محیط بیرون از محل کار، راه مناسبی برای افزایش بهره­ وری است.

ادارات گوگل به داشتن مکان­‌هایی که برای همین موضوع طراحی شده ­اند معروف هستند. به نظر می­ رسد در صورتیکه افراد بتوانند ناخودآگاه خود را بشناسند و به کمک آن در مورد مسائلی که نیاز واقعی­شان است فکر کنند، به خوبی می‌­توانند بهره­ وری خود را افزایش دهند.

 

 

دکتر مهشید رضوی رضوانی

محمدکاظم جاوید


 

برگرفته از مقالۀ “ضمیر ناخودآگاه در حال کار” نوشتۀ جیمز بورسلی

      https://www.huffingtonpost.com/james-bursley/neuroscience-and-consciousness_b_3468999.html 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

//]]>