نامه دکتر بختیار -2
نامه دکتر بختیار به ژورنال بین المللی اناگرام- بخش دوم
۱۳۹۶-۱۲-۰۷
مصاحبه دکتر مهشید رضوی رضوانی با دکتر مریم بختیار
مصاحبه دکتر مهشید رضوی با سرکار خانم مریم بختیار
۱۳۹۶-۱۲-۰۸
ضمیر نیمه آگاه ما-2

ضمیر نیمه آگاه ما

بخش دوم

 

در طول مقالات قبل به اهمیت ضمیر ناخودآگاه و نقش آن در طول زندگی هر انسان پرداخته شد. ضمیر ناخودآگاه در هرفرد مستقل از ضمیر آگاه و نیمه آگاه نخواهد بود. در مقاله قبلی توصیفی از ضمیر نیمه آگاه شد. این که چگونه ضمیر نیمه آگاه به ما می‌تواند کمک کند تا بتوانیم یادگیری‌های خود را درونی کنیم و ضمیر آگاه خود را آزاد سازیم. همچنین با ضمیر نیمه آگاه خود می‌توانیم کمک به بهبود بسیاری از مشکلات کنیم. یکی از راه‌های موثر و اثربخش آن به صورت تکنیک‌های متقاعده کننده بود. در این قسمت به ویژگی‌های بیشتری از نیمه آگاه پرداخته خواهد شد.

برای استفاده بهتر از ضمیر نیمه آگاه خود باید بدانید، ضمیر نیمه آگاه چگونه کار می‌کند. قوانین بسیاری می‌تواند در این موضوع دخالت داشته باشد. یاد گرفتن این قوانین به شما اجازه خواهد داد تا با تلاش کمتری، بهترین طریق استفاده از ضمیر نیمه آگاه خود را بدست آورید.

 

مکانیسم‌های دفاعی ضمیر نیمه آگاه یکی از موارد بسیار مهمی‌است که با شناخت آن بیشتر و بهتر به چگونگی کارکرد نیمه آگاه خواهید رسید. همان گونه که بدن شما در برابر آسیب‌ها و جراحات فیزیکی سیستم دفاعی دارد، ضمیر نیمه آگاه شما هم در برابر شوک‌ها و آسیب‌های احساسی سیستم دفاعی دارد. اینها «مکانیسم‌های دفاعی ضمیر» یا مکانیسم‌های دفاعی ناخودآگاه نامیده می‌شود. وظیفه اصلی مکانیسم ضمیر، محافظت از رفاه شما و کمک به شما برای غلبه بر شوک‌های احساسی تان خواهد بود. یکی از این راه‌های دفاعی نیمه آگاه فراموش کردن یک فرد است. اغلب مردم پس از یک جدایی، آشفته و پریشان می‌شوند. علت این مسئله در اعتقادات نادرستی است که از ارتباطات ضمیر نیمه آگاه خود دارند. کتاب «چگونه هر فرد را ظرف چند روز فراموش کنیم» به شرح چگونه خلاص شدن از اعتقاداتی مانند «یکی شدن» یا «رفیق شفیق» می‌پردازد تا بتوانید هر فردی را ظرف چند روز فراموش کنید. به محض این که فرد از این اعتقادات خلاص می‌شود، می‌تواند به این توانایی برسد که فرد دیگری را بیابد که جایگزین فردی شود که او را ترک کرده و به همین منوال بازیابی اتفاق می‌افتد.

 

شما قادر هستید تا از ضمیر خودآگاه خود در کمک به نیمه آگاه بهره ببرید. در این حالت توانسته اید تیمی‌قوی و بزرگی را تشکیل دهید. ضمیر خودآگاه شما می‌تواند برخی از وظایف را بر عهده بگیرد که بعد به نیمه آگاه منتقل کند. یعنی کافی است شما کوشش کنید که یک برنامه منظم، توسط ضمیرخودآگاه تان داشته باشید تا آن را به آرامی‌به یک عادت در بیاورید. به این شکل شما رفتاری را به نیمه آگاه خود منتقل کرده اید. همچنین ضمیر نیمه آگاه شما می‌تواند به ضمیر خودآگاه کمک کند؛ وقتی که بازخوردها و پیام‌هایی را به شکل احساسات برای ضمیر خودآگاه شما می‌فرستد. هرگاه رفتاری در شما رو به عادت و شکل گرفتن می‌شود، همواره پیام احساسی از ضمیر نیمه آگاه به شما منتقل می‌شود که توجه و دقت به آن لازم است. احساسات پیام‌هایی هستند که توسط ضمیر نیمه آگاه به شما منتقل می‌شود تا شما را نسبت به چیزی آگاه سازد. ضمیر خودآگاه شما باید با اختیار و اراده اش شروع به تجزیه و تحلیل نسبت به آن احساس داشته باشد. با آموختن چگونگی استفاده بهتر از همکاری ضمیر خودآگاه و نیمه آگاه خودتان می‌توانید مهارت‌های زندگی تان را ارتقا دهید. در این حالت شما به کنترل بیشتری بر احساسات خود خواهید رسید. احساساتی که بسیاری اوقات با رنج و درد همراه است.

 

در خاتمه به ذکر دو مثال از همکاری ضمیر خودآگاه و نیمه آگاه پرداخته می‌شود. در مثال اول نوعی از همکاری ایده آل بین این دو را می‌توانید در همان مثال رانندگی در نظر بگیرید. شما تصمیم می‌گیرید تا به مهارت رانندگی دست پیدا کنید. مربی شما در طول آموزش شما رفتاری معمول و یکنواخت را دنبال می‌کند. شما تمام کوشش خود را با تمرکز و توجه دنبال می‌کنید. در یکی از این تمرینات مثلا در یک پارک کردن خوب و ایده آل تشویق غیرمترقبه مربی شما موجب می‌شود تا احساسی از کفایت و قابلیت در شما ایجاد شود. این احساس را در آن لحظه ضمیر نیمه آگاه شما به شما منتقل کرده است. این احساس به نوبه خود موجب می‌شود تا با نهایت دقت بیشتری به رانندگی ادامه بدهید. در صورتی که اگر این تجربه شما به صورت منفی اتفاق بیافتد چه می‌شود!؟ هر راننده ای ممکن است، در یک سانحه تصادف با احساس بسیار منفی از آن رانندگی را به کلی کنار بگذارد و همواره ترس و اضطراب آن سانحه را به خاطر بسپارد.

 

هر رفتاری در ما، همراه با احساسی در پشت آن خواهد بود. این لحظه شما چه می‌کنید را به آن آگاه هستید؛ مشغول خواندن این متن یا یادداشت آن هستید، یا به کاری دیگر می‌پردازید، اما در این لحظه بر شما چه احساسی می‌گذرد را به روشنی نمی‌دانید. شما نیاز دارید تا با کمی‌دقت آن را از ضمیر نیمه آگاه خود فرا بخوانید. با این توصیف هر فردی می‌تواند با توجه به احساساتش به نقش ضمیر نیمه آگاه خود و کمک گرفتن از آن دست پیدا کند.

 

دکتر مهشید رضوی رضوانی


منبع:

https://www.2knowmyself.com/subconscious_mind/subconscious_function

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

//]]>