کارگاه اناگرام پایه. 9 بهمن 96
گزارش تصویری کارگاه اناگرام پایه. ۹ بهمن ۹۶
۱۳۹۶-۱۲-۲۰
گزارش کارگاه اناگرام پیشرفته.
گزارش کارگاه اناگرام پیشرفته- ۱۰ و ۱۱ اسفند ۹۶
۱۳۹۶-۱۲-۲۲
ضمير خودآگاه ما در مقابل ضمير نيمه آگاه و ناخودآگاه

ضمیر خودآگاه ما در مقابل ضمیر نیمه آگاه و ناخودآگاه

قسمت اول

 

ضمیر خودآگاه چیست؟

 

در دو مقاله مربوط به ضمیر نیمه آگاه ما و همچنین مراقب احساسات خود باشیم، به نقش پر اهمیت ضمیر نیمه آگاه اشاره شد. همان طور که قبلا هم اشاره شده ما انتظار داریم که در این میان ضمیر خودآگاه ما به خدمت سودمندی نسبت به ضمیر نیمه آگاه و ناخودآگاه مان برآید. اما ضمیر خودآگاه ما چیست؟ خودآگاه آن بخش از ذهن شماست که مسئول منطق و استدلال است. اگر من از شما دربارۀ جمع یک به علاوه یک بپرسم، این ضمیر خودآگاه شماست که قرار است برای آن جمع بستن استفاده شود.

 

ضمیر خودآگاه همچنین همۀ اعمالی را که به هنگام آگاه بودن با هدف و قصد قبلی انجام می‌دهید، کنترل می‌کند. به طور مثال، وقتی تصمیم می‌گیرید یک عمل ارادی انجام دهید (مانند حرکت دست یا پایتان) این کار با ضمیر خودآگاه انجام می‌شود.

 بنابراین هرگاه از کاری که در حال انجام آن هستید آگاه باشید، می‌توانید مطمئن باشید که دارید آن را با ضمیر خودآگاهتان انجام می‌دهید. اگراکنون فنجان قهوه ای درکنار شماست و شما تصمیم گرفته اید یک جرعه از آن را بنوشید، آن گاه همه این فرآیند توسط ضمیر خودآگاهتان انجام خواهد شد، زیرا شما به هنگام انجام آن ۱۰۰% آگاه هستید.

 

ضمیر خودآگاه همچنین با عنوان دروازه بان ذهن نیز شناخته می‌شود. اگر کسی تلاش کرد به شما عقیده ای عرضه کند که با نظام اعتقادی شما تطابق ندارد، آن گاه ضمیر خودآگاه شما آن عقیده را از فیلتر عبور خواهد داد. هنگامی‌که کسی از شما انتقاد می‌کند یا به شما ناسزا می‌گوید نیز اتفاق مشابهی رخ خواهد داد.

اگر به طور مثال شخصی به شما گفت “لال” هستید، ضمیر خودآگاه شما این عبارت را از فیلتر خواهد گذراند و به شما اجازه می‌دهد دریابید که واقعا لال نیستید.

 

نقش ضمیر نیمه آگاه و ناخودآگاه چیست؟

 

ضمیر نیمه آگاه و ناخودآگاه مسئول آن بخش از ذهن شماست که مسئول همۀ اعمال غیرارادی شماست. سرعت تنفس و ضربان قلب شما توسط ضمیر نیمه آگاهتان کنترل می‌شود.

اگر شما عمدا شروع به کنترل تنفس تان کردید، آن گاه بدانید که ضمیر خودآگاه شما مسئولیت را به عهده گرفته، در حالی که اگر بدون آگاه بودن از فرآیند تنفس نفس می‌کشید، آن گاه بدانید ضمیر نیمه آگاهتان مسئولیت را به عهده گرفته است.

 

احساسات شما نیز توسط ضمیر نیمه آگاهتان کنترل می‌شوند. به همین خاطر است که ممکن است گاهی، بدون اینکه بخواهید، احساس ترس، نگرانی یا غمگینی کنید.

ضمیر نیمه آگاهتان همچنین مکانی است که اعتقادات و خاطرات شما ذخیره شده است. به همین خاطر است که تلقین‌ها معنی ای ندارند و هیچ گاه نمی‌توانند اعتقادات شما را اصلاح کنند. تلقین‌ها در یک سطح خودآگاه انجام می‌شوند و همیشه توسط ضمیر نیمه آگاه فیلتر می‌شوند، زیرا معمولا با نظام اعتقادی شما تطابق ندارند.

راه درست برای تغییر یک اعتقاد محدودکننده این است که ضمیر خودآگاه را منطقاً متقاعد کنیم این را بپذیرد تا این بیان بتواند به ضمیر نیمه آگاهتان راه یابد و آنجا مستقر شود.

 

چگونه اعتقادات محدودکننده را تغییر دهیم؟

 

اعتقادات محدودکننده تنها شما را مجبور نمی‌کنند که در حد پایین تر از توانایی‌هایتان زندگی کنید، بلکه می‌توانند زندگی شما را کاملا نابود کنند. اعتقادات محدودکننده معمولا به شکل اعتقادات واقعی پنهان می‌شوند و به همین خاطر است که کشف آنها گاهی واقعا سخت است.

در مقاله بعد به راه حل‌ها و گام‌هایی اشاره می‌شود تا بتوانید، نسبت به اعتقادات محدود کننده خود تغییری ایجاد کنید.

 

دکتر مهشیدرضوی رضوانی


 

منبع:

http://www.2knowmyself.com/subconscious_mind/conscious_mind_vs subconscious_mind

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =

//]]>