فضائل اخلاقی در نزد ایرانیان باستان
فضائل اخلاقی در نزد ایرانیان باستان
۱۳۹۶-۱۲-۱۰
تعلق اجتماعی به مثابه سرمایه
تعلق اجتماعی به مثابه سرمایه
۱۳۹۶-۱۲-۱۳
مشاغل مناسب هر تیپ شخصیتی- بخش دوم

مشاغل مناسب برای هر تیپ شخصیتی- بخش دوم

 

همانطور که در بخش اول این مقاله اشاره شد، دانش اناگرام به خوبی می‌تواند در تعیین شغل و حرفه به فرد کمک کند. در واقع اناگرام این امکان را به فرد می‌دهد تا با شناخت استعدادها و ظرفیت‌های خودش انتخاب مناسبی و توأم با علاقه خود داشته باشد. به همین منظور برخی مشاغل برای برخی تیپ‌ها مناسب تر خواهد بود. در این مقاله با توجه به تعریفی که از تیپ سه و چهار خواهیم داشت، به معرفی مشاغل مناسب آن‌ها می‌پردازیم.

 

تیپ ۳ ای‌ها

برای تیپ ۳ای‌ها کار اهمیت ویژه ای دارد، زیرا راه موفقیت از این مسیر بدست می‌آید. او در کار خود را فردی توانا می‌پندارد و کسی است که در لحظه به مهارت برآن دست می‌یابد. او اینطور تصور می‌کند که به قدر کافی بر آن کار شایستگی دارد. تیپ ۳ای‌ها در کار سرعت عمل دارند و مایل هستند تا مسیرهای کوتاه را برای بسرعت رسیدن به نتیجه طی کنند. در این حال از دقت بر جزییات اجتناب می‌کند و به نتیجه و سرانجام کار توجه دارد. برای تیپ ۳ میزان تولید مهم است و از توجه زیاد در مسیر این فرایند اجتناب می‌کند.

تیپ موفقیت طلب، تمرکزش بر موفقیتی است که از این مسیر بدست می‌آید. او خواهان شهرت در جمع و اجتماع است و به همین دلیل از خود یک تصویر پر زرق و برقی بجا می‌گذارد. بسیار مشتاق رقابت و خواهان سِمت‌های مدیریت است. او بر اهداف به خوبی تمرکز دارد و طالب پاداش در کسب نتایج.

تیپ ۳ای‌ها پر انگیزه در مسیر دستیابی بر اهداف تعریف شده و فرار از شکست با تغییر مسیر دادن.

مشاغل پیشنهادی مناسب برای یک فرد تیپ سه:

بازیگر نمایش، مدیر روابط عمومی، نماینده و کارگزار(تیم‌های ورزشی، آژانس‌های مسافرتی …)، بازاریاب، سیاست گذاری عملگرا، مربی بازاریابی، بازرگان و تاجر.

 

تیپ ۴ای‌ها

شخصیت تیپ ۴ای به دلیل ویژگی‌های شخصیتی اش خواهان تمایز و متفاوت بودن از بقیه است. او شغلی را می‌پسندد که دارای نبوغ و خلاقیت باشد و به طور منحصر به فرد کسب در آمد کند. او مشتاق است تا به کاری بپردازد تا در آن کار ایده‌ها و دیدگاه ویژه اش را ارج بگذارند. در تیپ ۴ای بازدهی کارش مستقیما به روحیاتش بستگی دارد. چنان چه به سرعت کارش می‌تواند از یک وضعیت روحی آشفته او آسیب ببیند. او خواهان ارتباط با افرادی است که بر کیفیت کارش بیفزاید. از کارهای معمول و روزمره بیزار است و احساس حقارت می‌کند. نسبت به رقبا و همکارانش می‌تواند حالت گزنده و تهاجمی‌داشته باشد.

 

تیپ ۴ای‌ها به اصالت و عمق بها می‌دهند و به همین منظور باید کار برای آن‌ها صورت ارزشمند و اصیلی به خود بگیرد. حتی اگر این کار، فعالیتی عادی باشد، باید به شکل چالش برانگیز باشد تا علاقه تیپ ۴ را برانگیزد. تیپ ۴ برخوردار از استعداد و خلاقیتی زیباشناختی است که می‌بایست آن را به کار بگیرد. این خلاقیت در او بشدت با احساساتش در آمیخته است. با این ویژگی‌ها، این تیپ از کارهای گروهی استقبال نمی‌کند و به این شیوه بر تمایزش تأکید می‌کند.

مشاغلی که برای یک تیپ ۴ای مناسب است:

روان درمانگر، طبیب کل نگر، یوگا، هنرمند، موسیقیدان، نوازنده، نویسنده، گرافیست و هر شغلی که بتواند به خوبی خلاقیت خودش را به خوبی بکار گیرد.

 

در مقالات بعدی، به معرفی مشاغل دیگر از سایر تیپ‌ها پرداخته خواهد شد.

 

دکتر مهشید رضوی رضوانی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − ده =

//]]>