گزارش کارگاه اناگرام پایه. 4 دی 96
گزارش کارگاه اناگرام پایه؛ ۴ دی ۹۶
۱۳۹۶-۱۲-۱۷
کارگاه اناگرام پایه. 9 بهمن 96
گزارش کارگاه اناگرام پایه. ۹ بهمن ۹۶
۱۳۹۶-۱۲-۲۰
مشاغل مناسب هر تیپ شخصیتی- بخش سوم

مشاغل مناسب برای هر تیپ شخصیتی- بخش سوم

 

در دو مقاله اول و دوم از این عنوان، به معرفی مشاغل مناسب برای تیپ‌های یک تا چهار اشاره شد. در این مقالات با توجه به علائق و انگیزه‌ها و همچنین استعدادها و نوع بینش هر تیپ، مشاغلی را که هر تیپ می‌تواند به خوبی و با انگیزه حرفه ای دنبال کند، معرفی شد. در این مقاله به مشاغل تیپ‌های ۵ و ۶ پرداخته می‌شود.

 

تیپ ۵ ای‌ها

برای تیپ محقق یا ناظر، در یک استقلال از فضای شخصی تعریف می‌شود. برای تیپ ۵ ای‌ها کار برای کسب استقلال است. این استقلال لزوما برای بدست آوردن درآمد نیست، بلکه با این شیوه یک تیپ ۵ ای به استقلال از فضای ذهنی خودش نیز دست می‌یابد. در همین حال این تیپ شخصیت تمایلی به استفاده از زمان و انرژی خود برای دیگران ندارد.

تیپ شخصیت ناظر برای حضور در کار و چگونگی حضور خود، نیازمند اطلاعات کافی است. او کاری را می‌پسندد تا از حضور دیگران اجتناب کند، زیرا در محیط اجتماعی، توجه اش به دیگران معطوف می‌شود و تمرکزش کمتر می‌شود. تیپ ۵ ای‌ها برای پاسخ گویی به مسائل نیازمند زمان هستند تا قادر به تفکر روی آن باشند. این تیپ شخصیت با استفاده از امکاناتی سعی بر فاصله گرفتن از موقعیت‌های احساسی در محیط کار می‌کند. کارهایی را می‌پسندد که نیاز به مواجهه با دیگران در حداقل ممکن صورت بگیرد.

 

مشاغلی که برای تیپ ۵ ای‌ها مناسب است:

مشاوران مدیران مالی، ستاره شناس و منجم، مهندسین آرشیتکت، فیزیکدان، طراح و برنامه نویس، برنامه نویس بازی، پژوهشگر دارویی، برنامه نویس کامپیوتر، استاد و محقق

 

تیپ ۶ ای‌ها

تیپ شخصیتی ۶ برخوردار از تجزیه و تحلیل بسیار بالایی است. زیرا برای او زیر سوال بردن مسائل و تجزیه و تحلیل کردن درباره آن‌ها به ویژه نسبت به وضعیت‌های مخالف براحتی و به خوبی صورت می‌گیرد. این شخصیت در فرایند کار به حمایت افراد صاحب منصب نیازمند است تا نسبت به آن‌ها وفاداری خود را اثبات کند یا برخلاف آن نسبت به حقوق ضایع شده اش از سوی آن‌ها، طغیان کند. تیپ ۶ ای‌ها اغلب با شناخت دقیق وظایف و مسئولیت‌های کاری خود، به خوبی در کار پاسخگو خواهند بود؛ در عین حال همواره واکنش «بله، اما…» را از او خواهی دید. او برای بررسی زیاد جزییات هر مسئله ای، به شکلی بدبینانه یا به تعبیر خود او، واقع بینانه آماده است و مکرر حول آن سوال‌هایی را در سر دارد. تیپ ۶ ای‌ها بسیار برای بررسی شرایط و موقعیت‌ها، اگر نگوییم بسیار بدبینانه ولی هشیار عمل می‌کنند. حضور ذهن فعال، نکته بینی و ریزبینی در امور و دقت در آن از ویژگی‌های تیپ ۶ای‌ها است که در کارهای ذیل به خوبی نشان داده می‌شود.

 

این مشاغل می‌توانند برای این شخصیت مناسب باشد:

قاضی، وکالت یا دستیار وکیل، معلم مقطع ابتدایی، مراقب و پرستار کودک، معاون اجرایی، مشاور اعتباری و مالی، محافظ و مراقب، سر دفتردار رسمی، صراف و بانکدار، حسابدار.

 

از نوعِ کارهایی که برای هر تیپ پیشنهاد می‌شود، به خوبی می‌توان به ویژگی‌های مشترک مشاغل و ویژگی‌های هر تیپ توجه داشت. مشاغل برای تیپ ۵ای‌ها، با روحیه جستجو و تحقیق همراه است، در صورتی که مشاغل مناسب برای تیپ ۶ای‌ها باید این تحلیل به سرانجامی‌روشن ختم شود. هر فعالیت و حرفه ای برای هر تیپ با استعدادهای فوق العاده در آن تیپ، به نتیجه اثربخش تری خواهد رسید. تیپ ۶ای‌ها برای پرسش و سوال در حدّی خستگی ناپذیر پیش می‌روند تا بر درستی یک پرونده دست یابند. برای یک تیپ ۶ای تحقق درستی یک ضرورت است که چه بسا برای یک تیپ ۵ای به این شکل نیست.

 

دکتر مهشید رضوی رضوانی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

//]]>