مصاحبه دکتر مهشید رضوی رضوانی با دکتر مریم بختیار
مصاحبه دکتر مهشید رضوی با سرکار خانم مریم بختیار
۱۳۹۶-۱۲-۰۸
اناگرام و دیدگاه روان کاوی اجتماعی
اناگرام و دیدگاه روان کاوی اجتماعی
۱۳۹۶-۱۲-۰۹
مصاحبه دکتر رضوی با خانم دکتر لاله بختیار- شیکاگو

مصاحبه دکتر رضوی با خانم دکتر لاله بختیار

سفر علمی‌به آمریکا – شیکاگو

 

دغدغه جستجو برای شناخت خودم، مرا به سالهای نوجوانی ام می‌برد، اما آن چه را امروز در کنار خودم می‌بینم از آن دوره دور نمی‌بینم. بی شک این مفهوم که می‌گویند جوینده یابنده است، کلامی‌حکیمانه است.

راه جستجو برای هر انسانی خاص اوست و برای من نیز چنین بود. میل به خدمت و یاری دیگران، طریقی بود تا در کنار یادگیری‌هایم، در پی پاسخی جامع و کاملتر برای درک روابط خود باشم. در ابتدا تصور می‌کردم، پزشکی طریقی کامل برای خدمت به همنوع خودم می‌باشد. زمانی نکشید که با وجود اهمیت فوق العاده ای که برای پزشکی قائل بودم، برایم قابل قبول نبود، رفتار پزشکی را بپذیرم که نمی‌تواند برای بیمار خود امنیتی را فراهم کند تا بیمارش با علم به حاذق بودن دکتر با او راحت رفتار کند!

دانش روانشناسی راهی بود که انتخاب کردم و به نظر می‌آمد که این شیوه نظرم را بیشتر تامین کند. اگر چه در روانشناسی ابعاد روحی و روانی مورد توجه قرار می‌گیرد، اما اینجا همه آن چه را که جستجو می‌کردم بدست نمی‌آمد…

آشنایی ام با رویکرد شخصیت شناسی اناگرام به حدود یک دهه قبل بر می‌گردد. وقتی که در کنار  تجربه‌های مشاوره ام، مطالعات دیگر در حوزه‌های علوم انسانی برایم جذابیت‌های خود را داشت؛ حکمت، عرفان، اخلاق، فلسفه و عرفان. اناگرام افقی جدیدی را برایم باز کرده بود و هر چه بیشتر به آن انس می‌گرفتم، واژه تصوف در آن مرا کنجکاوتر از پیش می‌کرد. اینکه ریشه‌های این دانش را باید کجا جستجو کنم؟!  

از سوی دیگر علاقه به فرهنگ و هنر و دغدغه‌های حکمت، فلسفه و عرفان موجب شده بود تا تحصیلات تکمیلی خود را با دغدغه‌های روانشناسی شخصیت، در فرهنگ دنبال کنم. به ویژه که برایم روشن بود که نظریه پردازان این حوزه هر روز بیشتر به نقش عاملیت انسان توجه پیدا می‌کنند و آن چه که در جوامع باستانی در بهبود جامعه موثر می‌دیدند، در توجه به ابعاد معنوی و حکمت آن جامعه است. این اندیشه مرا به جستجوی بیشتر در ریشه‌های اناگرام کشاند. جستجوهای مکرری که رد پای آن مرا به آشنایی با دکتر لاله بختیار پژوهشگر در حکمت، فلسفه و دانش روانشناسی، هم دوره‌هانری کربن و ویلیام چیتیک رساند.

با دعوتنامه از انستیتو ITP به مدیریت دکتر بختیار، سال ۹۵ راهی سفر به شیکاگو در آمریکا شدم. دیدار فراموش نشدنی که شوق من را در به سر انجام رساندن نه گانه ایرانی و معرفی آن به جامعه ایرانی شدت بخشید.

اینکه ایرانیان باستان چگونه می‌زیسته اند و چگونه فرهنگ معنوی و حکمت و خرد در زندگی شان جریان داشت و نه گانه ایرانی مصداق بارز آن است.

آنچه در این مجموعه فیلم‌ها می‌بینید، سوالات متعارفی است که برای هموطنان خود به همراه آوردم.

 

 

دکتر مهشید رضوی رضوانی

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 17 =

//]]>