مکانیزم های دفاعی در اناگرام
مکانیزم‌های دفاعی در اناگرام
۱۳۹۶-۱۱-۱۸
نخستین دورهمی روان شناسانه برگزار شد
دورهمی‌ روانشناسانه- حال خوب من در رابطه
۱۳۹۶-۱۱-۲۸
چگونه از ضمیر خودآگاه خود برای تمرکز استفاده کنیم، دکتر مهشید رضوی رضوانی

چگونه از ضمیر خودآگاه خود برای تمرکز استفاده کنیم؟

بخش دوم و پایانی

 

ارتباط تمرکز و ناخودآگاه ما

در بخش اول این مقاله، به نقش ضمیر خودآگاه پرداخته شد. اهمیت این موضوع در راستای توجه و استفاده بهینۀ ضمیر ناخودآگاه بود. اینطور به نظر می‌آید که چنانچه ما قادر باشیم از ضمیر خودآگاه خود بهتر بهره ببریم، خواهیم توانست از نیروی فوق العاده ضمیر ناخودآگاه خود نیز بهره ببریم. به همین دلیل در مقاله قبل به اهمیت موضوع توجه و تمرکز پرداخته و تفاوت آن مطرح شد. اهمیت نقش تمرکز به ویژه برای بهره مندی بیشتر از ضمیر ناخودآگاه مهم است.

 

برخی مطالعات جالب در طول سالها نشان داده، چگونه یک تغییر ساده در تمرکز خودآگاه تان می‌تواند به میزان زیادی بر نتیجه کارتان تأثیر زیادی داشته باشد. تحقیقات دکتر گابریل ولف در حوزه ورزش صورت گرفت. در یک آزمایش او دو گروه را برای پرتاپ گلوله‌های گلف به داخل هدفی مدور آموزش داد. کلیه حرکات برای هر دو گروه مانند چگونه ایستادن، گرفتن چوب و .. یکسان بود. اما آموزشِ نحوه ضربه زدن به توپ، متفاوت بود؛ در یک گروه ضربه زدن همراه با تمرکز بر بازو و نیروی فرد بود و در گروه دیگر هر فرد تمرکزش را روی مسیر چوب نگه می‌داشت و اجازه می‌داد تا این حرکت ضربه کاملا مانند یک پاندول باشد.

 

نتیجه ولف این بود؛ امتیازات گروهی که تمرکز بیرونی به حرکت توپ داشتند بالاتر از گروهی بود که تمرکز درونی و روی بازوی خود داشتند. ولف این تحقیق را در یک مورد دیگر بر روی دانشجویانی انجام داد تا در آنها تمرکز درونی و بیرونی را بررسی کند. نتیجه این آزمایش نیز تأییدی بر تحقیق قبلی بود.

این نوع نتایج گابریل ولف نشان می‌دهد وقتی افراد می‌توانند به آسانی و با تغییر تمرکز در حین ورزش نتایج بهتری بدست آورند، پس احتمالا در فعالیت‌های دیگری هم امکان دارد. تحقیق دیگر ولف روی بیماران پارکینسون و تعادل آنان بود. نتیجه این تحقیق هم مؤیّد تحقیقات قبلی وی بود.

 

چگونه می‌توانیم از این تحقیقات در زندگی روزمره خود بهره ببریم؟

  • هنگامی‌که فردی در موقعیت‌های اجتماعی، خجالتی است، می‌تواند با تمرکز روی افراد دیگر نگرانی‌هایش را کاهش دهد. در صورتی که اگر تمرکزش روی گفتگوهای ذهنی خودش باشد، بسیار خودآگاه و به میزان زیادی مشوش می‌شود.
  • در بسیاری از درمان‌ها تمرکز نقش مهمی‌در کمک به مراجع دارد. آن چه فرد روی آن تمرکز می‌کند، بر رفتار و خلق او تأثیر می‌گذارد. مثل تمرکز بر امتحان که فرد را بیشتر به هم می‌ریزد، فرد باید تمرکز را از موضوع به یک موضوع بیرونی سوق دهد.
  • در تنظیم اهداف نیز موضوع تمرکز نقش دارد. آن چه بر روی آن تمرکز می‌کنید، چیزی است که به دست می‌آورید. اگر بر آن چه نمی‌خواهید تمرکز کنید، احتمالا بیشتر آن چه نمی‌خواهید به دست خواهید آورد. اما اگر بر آن چه می‌خواهید تمرکز کنید، آن گاه به طور ناخودآگاه آن فرصت‌ها را در دنیایتان پیدا خواهید کرد. برای مثال برای کم کردن وزن به جای اینکه بر روی وزن خود تمرکز کنید، بر روی تغذیه سالم فکر کنید تا عزت نفس تان آسیب نبیند.
  • تمرکز در یک مقیاس بزرگتر هم عمل می‌کند. مثلا چنان چه شما یک درمانگر باشید که به خوبی بر کار خود تمرکز می‌کنید، ضمیر نیمه خودآگاه شما به همه پیام‌های مرتبط با کار شما، توجه دارد و این موجب افزایش توانمندی بیشتر شما خواهد شد.

 

  در بررسی تفاوت توجه و تمرکز به این نتیجه رسیدیم که چنان چه به خوبی نیروی تمرکز خود را با ضمیر خودآگاه خود به کار گیریم، بخوبی می‌توانیم از کار خود نتیجه بگیریم. البته این تمرکز باید به صورت بیرونی صورت گیرد. چرا که تمرکز درونی موجب تشویش و اضطراب بیشتر ما خواهد بود؛ به عبارتی هر چه ما تمرکز را درونی کنیم اضطراب ما ناخودآگاه موجب دفع موضوع خواهد شد. در صورتی که با تمرکز بر یک موضوع ساده بیرونی، این تشویش از ما دور و در این شرایط انرژی ما بخوبی روی موضوع اصلی سرمایه گذاری می‌شود. ترس‌ها و اضطراب‌ها یا شادی و لذت، هر کدام از آن‌ها که باشد، به تمرکزی بر می‌گردد که محقق شده است.

 

نقش ضمیر نیمه خودآگاهتان در این مسیر بسیار مهم است. اساسا ضمیر نیمه خودآگاه به دنبال شواهدی است تا از افکار خودآگاهتان حمایت و توجه شما را جلب کند؛ بنابراین آن چیزی را که بر آن تمرکز کردید، جذب می‌کند. این حالت تأثیر خودش را روی افکار و خلقیات و رفتارتان خواهد داشت.

اگر مصمم هستید تا احساسات بهتری داشته باشید یا نتایج بهتری کسب کنید، پس تمرکزتان را روی یک مورد ساده دیگر قرار دهید. این روش به شما کمک می‌کند تا بتوانید به طریقی کاملا متفاوت فکر، احساس و رفتار کنید. بهترین نوازندگان کسانی هستند که فی البداهه به نواختن پرداختند و خود را رها کرده اند. گویی این تمرکز هر چند جدی اما فارغ از آن تمرکز سخت و دشواری است که نوازنده را مضطرب می‌کند.

 

و بالاخره توجه داشته باشیم که تمرکز ما به هر نحوی که باشد، ضمیر ناخودآگاه ما را به خدمت می‌گیرد. چنان چه با اضطراب به موضوع درونی باشد، اغلب ضعیف تر است تا زمانی که تمرکز به یک موضوع ساده. ولی موضوع اصلی به یاری پیام‌های نیمه خودآگاه ما راه می‌یابد و نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

 

 

دکتر مهشید رضوی رضوانی


منبع:

Thomas, Jeff (2013) How to Focus Using The Conscious Mind.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + سه =