مصاحبه دکتر رضوی با خانم دکتر لاله بختیار- شیکاگو
مصاحبه دکتر رضوی با خانم دکتر لاله بختیار – شیکاگو
۱۳۹۶-۱۲-۰۹
فضائل اخلاقی در نزد ایرانیان باستان
فضائل اخلاقی در نزد ایرانیان باستان
۱۳۹۶-۱۲-۱۰
اناگرام و دیدگاه روان کاوی اجتماعی

اِناگرام و دیدگاه روان کاوی اجتماعی

 

یکی از دستاوردهای دیدگاه کارن هورنای، تقسیم بندی روان­ رنجورهاست. اما آیا این موضوع را می‌­توان در مورد تیپ‌های شخصیتی مطرح کرد؟ آیا اِناگرام می‌تواند دارای ارتباطی با روان ­رنجورهای مطرح شده توسط کارن هورنای باشد؟

 

هورنای در مورد روان رنجورها چه می‌گوید؟

نگاه هورنای، تأکید بر شکل گیری شخصیت از راه فرهنگ دارد. در واقع اعتقاد او بر این بود که محیط اجتماعی و فضای فرهنگی به خصوص در دوران کودکی، شخصیت فرد را شکل می‌دهند. او میزان محبتی که افراد در دوران کودکی دریافت کرده بودند را به عنوان معیاری برای میزان اضطراب بنیادی موجود در هر فرد قرار داد. درواقع، اگر فردی نتوانسته باشد، مهر و محبت مورد نیازش را در دوران کودکی دریافت کند، به صورت ناخودآگاه، با والدین خود (و احتمالاً در مراحل بعدی عمرش با هر صاحب قدرتی) دچار خصومت بنیادی شده، که این پایۀ بروز اضطراب بنیادین در فرد است. اما پس از بروز اضطراب بنیادین، افراد چگونه به مبارزه با آن می‌پردازند؟

 

هر یک از ما روابط خود در اجتماع را به یکی از این سه شکل بروز می‌دهیم: حرکت به سوی دیگران (مطیع بودن)، حرکت به دور از دیگران (منزوی شدن) و حرکت بر خلاف دیگران (پرخاشگری و تهاجم). اگر بتوانیم هر سه را در صورت لزوم از خودمان بروز دهیم، نشان از سلامت روان ما دارد. در واقع ما باید تشخیص دهیم که در هر شرایطی، کدامیک از این رفتارها برای ما نیاز است. اما افراد روان رنجور، این توانایی را ندارند. در واقع، افراد روان رنجور، معمولاً روی یکی از این سه تمرکز کرده زیرا بر اثر رفتارهایی که در دوران کودکی با آن‌ها شده است، برطرف کردن نیاز خود به عشق و محبت را، صرفاً با یکی از این سه روش امکان پذیر می‌دانند.

 

درواقع تعریف روان رنجوری، در نگاه هورنای، عدم توانایی فرد برای تشخیص و استفاده از هر سه روش، در روابط اجتماعی اش است.

درواقع هر یک از سه حالت انزواطلبی، مطیع بودن و پرخاشگری، می­ تواند در تمامی‌افراد باشد اما زمانی که فردی چنین برداشتی داشته باشد که تنها راه ارتباط برقرار کردن در روابط اجتماعی، مطیع بودن است، یا تصور کند که تنها با کمک حالت‌های پرخاشگری خود می‌تواند رابطه با دیگران برقرار کند، و یا باید به کمک انزواطلبی، با دیگران ارتباط بگیرد، دچار روان رنجوری است.

بهترین و مهم ترین کاری که هر فردی می‌تواند انجام دهد، بهره گیری از هر سه روش است به نحوی که به صورت ناخودآگاه این کار را انجام دهد.

 

اِناگرام و هورنای

تیپ ­های شخصیتی در اِناگرام، هر یک با توجه به تمایل ذاتی شان، تأکید بیشتری بر یکی از این سه روش دارند. اگر بخواهیم دقیقاً آنچه هورنای در مورد حرکت نسبت به دیگران مطرح کرده است را در اِناگرام تعیین کنیم، باید تمایلات ذاتی هر تیپ شخصیتی را بررسی کرد.

 

تیپ شخصیتی حرکت نسبت به دیگران
تیپ ۸ حرکت بر خلاف دیگران
تیپ ۵ حرکت به دور از دیگران
تیپ ۲ حرکت به سمت دیگران

 

اما اگر در این مورد بخواهیم نگاه عمیق تری داشته باشیم، تیپ ­های شخصیتی منزوی را می‌توان تیپ ۴، تیپ ۵ و تیپ ۹ دانست. این در حالی است که تیپ ۱ و تیپ ۲ و تیپ ۶ (فوبیایی)، بیشتر حالت اطاعت گرایی دارند و تیپ ۳ و ۷ و ۸ دارای حالت‌های تهاجمی  هستند.

نتیجه گیری:

عشق و محبت، یکی از پایه ای ترین نیازهای هر فردی است که می‌تواند تمام زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد. ما باید به این نقطه از آگاهی دست پیدا کنیم که ابتدا خودمان، برای خودمان ارزش قائل باشیم و به خودمان عشق بورزیم. این موضوع منجر به عزت نفس شده و در نتیجه به ما کمک می‌کند تا فعالیت‌های زندگی مان را بسیار بهتر تنظیم کنیم و روابط مان را به بهترین شکل ممکن، برقرار کنیم.

 

محمدکاظم جاوید مدرس اِناگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

//]]>