مشاغل مناسب برای هر تیپ شخصیتی
مشاغل مناسب برای هر تیپ شخصیتی- بخش اول
۱۳۹۶-۱۲-۰۵
نامه دکتر بختیار -2
نامه دکتر بختیار به ژورنال بین المللی اناگرام- بخش دوم
۱۳۹۶-۱۲-۰۷
نامه دکتر بختیار به ژورنال بین المللی اناگرام

نامه دکتر بختیار به ژورنال بین المللی اناگرام- بخش اول

 

با سلام خدمت ویراستار (Jack Labanauskas)

آنچه در ادامه می‌آید پیشگفتاری است که برای معرفی نه گانه ی ایرانی [۱]به مخاطب فارسی زبان نوشته ام. و می‌خواستم تا این متن را با ماهنامه ی اناگرام نیز به اشتراک بگذارم. امروزه در ایران علاقه ی زیادی به اناگرام می‌بینیم. بسیاری از کتاب‌های نویسندگان این حوزه به همراه کتاب‌هایی در باره خود گورجیف یا آثار خود او به فارسی ترجمه شده اند. مردم فعالانه در جستجوی مکان‌هایی هستند که گورجیف آنها را دیده است و امیدوارند تا اطلاعات  بیشتری از او بدست آورند.

 

صمیمانه از تلاش‌های موسّسۀ فرهنگی هنری ماه شید خرد بواسطۀ ارائۀ ترجمه فارسی این اثر برای مخاطبان فارسی زبان تشکّر می‌کنم. هیچگاه روزهایی را که با مهشید رضوی رضوانی در دسامبر ۲۰۱۶ در شیکاگو سپری کردم، فراموش نخواهم کرد. او از تهران آمده بود تا دربارۀ سیستم روانشناسی شفای اخلاق نه گانه بیاموزد. برای همیشه مدیون تلاش‌های خستگی ناپذیر او برای معرّفی روانشناسی سنّتی فارسی به وطن خود خواهم بود.

متن انگلیسی نامه دکتر بختیار

 

سفر شخصی من در ارتباط با نه گانۀ ایرانی بیست و پنج سال پیش آغاز شد. در آن زمان کار فارغ التّحصیلی خودم در حوزۀ روانشناسی مشاوره را انجام می‌دادم که استاد کلاس روانشناسی گروهی دربارۀ مطلبی در کلاس درس سخنرانی کرد و گفت: شیوۀ دیگری از مشاورۀ گروهی موجود است که شاید به آن علاقه مند باشید. این شیوه “اناگرام” نام دارد و ریشه‌های آن عرفانی است.

آن لحظه بیداری بزرگی برایم به ارمغان داشت. بی درنگ مصمّم شدم تا بدانم این ریشه‌ها چه هستند. پس از تحقیقی مفصّل، توانستم تا نظریۀ پایه را در قالب اثری سه جلدی بنویسم. این مجموعۀ سه جلدی عبارت است از: ارادۀ خداوند محقق خواهد بود. جلد اوّل در باب چارچوب شخصیّت است. جلد دوّم کتابچه راهنمای شفاگر اخلاق: روانشناسی فتوّت و جلد۳ شفای اخلاق از طریق اسمای حسنای الهی: کاربرد فتوّت[۲] می‌باشند.

 

با توجّه به این واقعیّت که بنده سالها دانشجوی پروفسور سیّد حسین نصر و همکلاسی ویلیام چیتیک و ساچیکو موراتا در دانشگاه تهران بودم و در کلاس‌های انجمن فلسفۀ کوچۀ نظامی‌حاضر می‌شدم و سخنرانی‌های پروفسور ایزوتسوی ژاپنی و‌هانری کربن فرانسوی را گوش می‌دادم و پس از اینکه به عنوان یکی از نویسندگان کتاب معماری ایرانی به زبان انگلیسی و تحت عنوان “حسّ وحدت” برای انتشارات دانشگاه شیکاگو کار کردم و نیز کتاب “اظهارات صوفیه در باب جستجوی عرفانی” را برای انتشارات تیمز اند‌هادسون بریتانیا نوشتم، کاملاً مضمون صحبت‌های استاد را درک می‌کردم که می‌گفت: این شیوه ریشه‌های عرفانی دارد.

یکی از عناصر حیاتی نه گانه برگرفته از “علم الاخلاق” و اهمّیّت چهار فضیلت بنیادین یعنی عفّت، شجاعت، حکمت و عدالت می‌باشد. غرب ادّعا می‌کند که افلاطون اوّلین کسی بود که این فضایل را برشمرد. با انجام تحقیقات بیشتر، دریافتم که این چهار فضیلت از ایرانیان و سنّت دین باستان زرتشتیت آغاز می‌شود و نه افلاطون.

 

افلاطون از زبان سقراط به فرماندۀ یونانی آلکیبیادس می‌گوید که چگونه زرتشتیان چهار آموزگار را برای شاهزادگان جوان خود استخدام کردند. یکی از آنها نمایانگر حکمت، دیگری عفّت و دو دیگر نماد شجاعت و عدالت بودند. آموزگار حکمت به شاگرد خود دربارۀ پیامبر خود و اینکه چگونه می‌توان رهبری خوب بود، تعلیم داد. آموزگار عدالت یاد داد که باید سراسر زندگی صادق و راستگو بود. آموزگار عفّت به شاگرد خود تعلیم داد که نباید حتّی تحت سلطۀ یک لذّت بود و انسان باید بیاموزد که فردی آزاد بوده و ارباب خویش باشد و نه برده و اسیر خویشتن. و آموزگار شجاعت به شاگردش یاد داد که باید بی باک و نترس باشد که ترس بردگی می‌آورد.

 

http://www.dominiopublico.gov.br/download/texto/gu001676.pdf

 

ادامه دارد…

 

[۱] – واژه نه گانه ایرانی، انتخاب شایسته ای است که دکتر لاله بختیار جایگزین واژهSufi Enneagram  کردند. از آن رو که بیشتر محققین و حکمای ایرانی در آن سهم دارند.

[۲]– این مجموعه سه جلدی نیز توسط موسسه ماه شید خرد به عنوان نماینده ITP در دست ترجمه قرار گرفته است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

//]]>