برگزاری کارگاه تحلیل فیلم «به خاطر پونه»
کارگاه تحلیل فیلم به خاطر پونه
۱۳۹۶-۱۲-۱۳
آموزش خالی از محتوا و کتابخانه های ماکتی
آموزشی خالی از محتوا و کتابخانه‌های ماکتی
۱۳۹۶-۱۲-۱۵
مراقب احساسات خود باشیم

مراقب احساسات خود باشیم!

 

در دو مقاله قبل به مفهوم ضمیر نیمه آگاه توجه داده شد. اینکه چگونه و چرا لازم است با تمرکز و توجه به ضمیر نیمه آگاه بتوانیم، از نیروی نهفته در ضمیر ناخودآگاه خود استفاده کنیم. امروز بر همه روشن است که ضمیر ناخودآگاه فقط مکانی برای سرکوب تمایلات و آرزوهای پنهان ما نیست. ضمیر ناخودآگاه ما برخوردار از انرژی فراوانی است که می‌تواند ما را برای رسیدن به اهداف یاری کند. در این مقاله به نقش بیشتر احساسات و تأثیر آن در مسیر اهداف خود اشاره می‌شود. همواره از اهمیت مفهوم هوش هیجانی و نقش آن در مدیریت احساسات شنیده ایم. در اینکه چگونه و چرا ضروری است تا با هشیاری بر خود و روابط خود بتوانیم بر هیجانات و احساسات خود تسلط داشته باشیم. در مقالات گذشته اشاره شد که احساسات ما با ضمیر نیمه آگاه ما مرتبط است. بلکه آنچه را که در لحظه احساس می‌کنیم و به نحوی هم با آن آگاه هستیم و هم به آن بی خبریم، به واقع اشاره به نقش نیمه آگاه بودن این احساس در ما دارد.

 

پس ضمیر نیمه آگاه در ما دقیقا چگونه عمل می‌کند؟ چگونه می‌توان با این آگاهی به یاری بیشتر این نیمه آگاه بر مسیر زندگی خود باشیم؟ ضمیر نیمه آگاه مسئول بسیاری از احساساتی است که شما تجربه می‌کنید. احساس‌هایی حاکی از نگرانی‌های فراوان در پیش از سخنرانی یا یک دیدار یا یک معامله مهم. گاه احساس‌هایی ناشی از احساس حقارتی که نسبت به کاستی و کمبود ارزشی در خود می‌یابید. همچنین سایر احساسات دیگر نیز از ضمیر نیمه آگاه شما نشأت می‌گیرد. ضمیر نیمه آگاه شما بر خلاف ضمیر خودآگاهتان ۲۴ ساعت در روز و ۷ روز هفته بیدار است و به همین دلیل است که رؤیاها ممکن است، احساسات سرکوب شده شما را منعکس کنند. در خواب ضمیر خودآگاه غیر فعال می‌شود و ضمیر ناخودآگاه کاملا فعال است. در حالی که ضمیر نیمه آگاه شما در خدمت ناخودآگاه شما قرار می‌گیرد.

 

هرچند این احتمال وجود دارد که ضمیر نیمه آگاهتان به شما احساس یا حالتی را منتقل کند، اما ضمیر نیمه آگاه استدلال را نمی‌فهمد. تلاش برای منظور خود را فهماندن به ضمیر نیمه آگاه با استدلال کار دشواری است. به طور مثال، وقتی احساسی مانند نگرانی را در پیش از سخنرانی دارید. در این وضعیت قادر نخواهید بود خود را با منطق خود متقاعد کنید که نیازی به ترسیدن و نگرانی نیست. قلب شما تند تند می‌زند و واکنش جنگ و گریز شما به جریان می‌افتد، بدون اینکه قادر باشید جلوی اتفاق افتادن آن را بگیرید.

هنگامی‌که ضمیر نیمه آگاه شما چنین احساسی را تولید می‌کند، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که فقط بر فاکتورهای ظاهری متمرکز شوید و به طور عمیق در آن جستجو کنید تا علت ریشه‌های آن را بیابید. به طور مثال اگر از احساس حقارت رنج می‌برید، هیچ گاه تلاش نکنید خود را با استدلال متقاعد کنید که شما نباید احساس حقارت کنید، بلکه در عوض در کودکی و نوجوانی خود بررسی کنید تا بتوانید ریشه‌های آن را که در پس این احساس وجود دارد بیابید. البته این حل و فصل به شما کمک خواهد کرد تا احساس حقارت مسئله ای آسان خواهد شد.

 

 ما باید بدانیم، ضمیر نیمه آگاه اعتقادات را ذخیره می‌کند. ما انسان‌ها بیش از آنچه بتوانیم بفهمیم، ضمیر نیمه آگاه هر چیز را که با آن مواجه می‌شوید ذخیره می‌کند. همچنین اعتقادات تان را ذخیره می‌کند. برای همین برای هر تغییری نیاز است تا همراه با اعتماد به نفس، آن اعتقادات را درباره خود عوض کنیم. برای تغییر چنین اعتقادی باید بدانید که ضمیر نیمه آگاه شما چگونه می‌تواند برنامه ریزی کند.

 

دکتر مهشید رضوی رضوانی

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

//]]>