نمادهای درون شعر؛ مکانی برای ناخودآگاه، موسسه ماه شید خرد
نمادهای درون شعر؛ مکانی برای ناخودآگاه
۱۳۹۶-۱۱-۱۰
نه گانه ایرانی در آموزه ایرانیان
نه گانه ایرانی در آموزۀ ایرانیان
۱۳۹۶-۱۱-۱۴
ناخودآگاه در اناگرام

ناخودآگاه در اِناگرام 

 

زمانی که فروید، به طور مشخص مفهوم ناخودآگاه را وارد ادبیات روان­شناسی کرد، به شدت از دیدگاه او استقبال شد. اما آیا این موضوع در مورد تیپ‌های شخصیتی اِناگرام نیز قابل بحث و بررسی است؟ در این نوشتار به این پرسش پاسخ داده خواهد شد.

 

ناخودآگاه در نگاه فروید

مفهوم ناخودآگاه، در عین پیچیدگی، سادگی خاصی دارد: هر آنچه که انجام می‌دهیم و علت آن را نمی‌دانیم. ابتدائی ترین اعمال ناخودآگاه، فرایندهای زیستی هستند.

فروید با بررسی رفتارهای خودش و بیماران بالینی اش، و البته به کمک توانایی تحلیل ذهنی خوبی که داشت، این مفهوم را مورد اشاره قرار داد. او معتقد بود، تمامی  تمایلات و غرایز که خارج از آگاهی ما هستند، ناخودآگاه ما را تشکیل می‌دهند، به نحوی که همین تمایلات و غرایز،  بسیاری از افکار خودآگاه، گفتارها و اقدامات عملی ما را جهت می‌دهند.

هر چند فروید قائل به رفتارهای خودآگاه بود، اما اثرگذاری ناخودآگاه بر رفتار ما را، بسیار بیشتر از خودآگاه می‌دانست.

 

فروید معتقد بود که هر تمایلی که سرکوب شود، در جایی دیگر، به شکلی دیگر خود را بروز می‌دهد. در واقع تمایلات سرکوب شده به ناخودآگاه می‌روند. اما آیا می‌توان این موضوع را در مورد تیپ‌های شخصیتی اِناگرام نیز مطرح کرد؟

هر تیپ شخصیتی، تمایلات ذاتی دارد: تیپ ۱ ای­ها، تمایل به اصلاح گری أمور بر طبق ارزش‌های­شان دارند، تیپ ۲ ای­ها تمایل به ایجاد مهر و محبت و صمیمت دارند، تیپ ۳ ای­ها تمایل به کسب دستاورد دارند، تیپ ۴ ای­ها تمایل به معناگرایی و اصالت دارند، تیپ ۵ ای­ها تمایل به حل مسئله و کسب اطلاعات دارند، تیپ ۶ ای­ها تمایل به امنیت دارند، تیپ ۷ ای­ها تمایل به لذت گرایی دارند، تیپ ۸ ای­ها تمایل به کنترل محیط دارند و تیپ ۹ ای­ها، تمایل به برقراری صلح و آرامش در محیط دارند.

قطعا، در صورتی که تمایلات هر یک از تیپ‌های شخصیتی، به نوعی سرکوب شود، موجب بروز حالت‌های اضطرابی شده و در نتیجه روان افراد به نوعی مختل می‌گردد.

 

نمودار اناگرام

همانطور که جهت فلش‌ها در شِمای اِناگرام نشان می‌دهد، اضطراب موجب می‌شود تا رفتار فرد متفاوت شود، اما تمایل ذاتی او دچار تغییر نمی‌گردد. در ابتدای بروز حالت‌های اضطرابی، فرد در تیپ شخصیتی خودش فرو می‌رود:

 

حالت‌های اظطرابی تیپ‌ها

 

برای بیرون آمدن از این حالت‌های اضطرابی، برای هر تیپ شخصیتی روشی مختص به خودش وجود دارد:

 

روش‌های خروج از حالت‌های اضطرابی

 

مهم ترین موضوع در مورد هر تیپ شخصیتی، خودشناسی است. باید تیپ‌های شخصیتی تمایلات ذاتی خود را بشناسند و در صورت بروز اضطراب، از ایجاد حالت‌های نامطلوب، تا جای ممکن جلوگیری کنند.

 

محمدکاظم جاوید – مدرس اِناگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهارده =