مفهوم حکمت در نه گانه ایرانی
مفهوم حکمت در نه گانه ایرانی
۱۳۹۶-۱۰-۰۲
نقش آگاهانه ما در بحران ها
نقش آگاهانه ما در بحران‌ها
۱۳۹۶-۱۰-۰۵
مدیریت و اناگرام- بخش هشتم

مدیریت و اِناگرام – بخش هشتم

مقدمه:

تیپ ۷ ای‌هارا می­ توان با نگرش خوش گذرانی­ شان شناخت. این تیپ شخصیتی، به در لحظه بودن، انعطاف پذیری، ذهنی بودن و تحلیل­گرایی، اجتماعی بودن و خوش مشربی معروف است، امّا این تیپ شخصیتی در صورتیکه به عنوان مدیر در یک سازمان مشغول به کار باشد چه عملکردی خواهد داشت؟

 

تیپ ۷ ای‌ها به عنوان مدیر:

در واقع یکی از شخصیت­هایی که مدیریت را می‌­تواند از حالت فوق ­العاده مقرراتی در آورده و نسبت به این نوع ساختار بندی منظم و منسجم، شرطی نمی‌شود، تیپ ۷ ای­ها هستند. انعطاف پذیری تیپ ۷ ای­ها به ویژه در سازمان­‌هایی که باید تصمیمات لحظه­ ای اتخاذ شود، بسیار مهم است. بورس، بازارهای مالی، نیروهای جنگی چریکی و سازمان‌ها دانش محور همگی از سازمان‌هایی هستند که انعطاف پذیری در سطح سازمانی باید در آن­ها وجود داشته باشد.

تیپ ۷ ای ­ها به عنوان افرادی هستند که تصمیمات لحظه ای و در عین حال منطقی می‌توانند بگیرند؛ این خصیصه کمک می‌کند تا فرد در عین اینکه نسبت به چالش­‌ها و بحران‌های مدیریتی می‌تواند استحکام جایگاه بهتری را برای سازمان خود تضمین کند، در عین حال جایگاه مدیریتی خود را نیز ضمانت می‌کند.

نکتۀ مهمی‌که در مورد تیپ ۷ ای‌ها باید یادآور شد، یادگیری ویژگی ­های تیپ ۱ ای‌ها است. در واقع این تیپ شخصیتی باید بیاموزد که ساختارها را رعایت کند اما در عین حال استعداد خود نسبت به عدم شرطی شدن نسبت به ساختارها را به کار بگیرد. همچنین تیپ ۷ ای‌ها باید از بال ۸ خود کمک بگیرند و الگوی رفتار قاطعانه را داشته باشند.

یکی از ویژگی‌های تیپ ۷ ای‌ها قدرت آن‌ها در برقراری ارتباطات اجتماعی است. یک مدیر تیپ ۷ ای می‌تواند به خوبی ارتباطات لازم را بین سازمان / واحد خود با سازمان / واحد‌های دیگر برقرار کند و از این رو به گسترش امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای مجموعۀ خود اقدام کند.

تیپ ۷ ای‌ها نقطه ضعفی که دارند این است که به طور ذاتی بر روی لحظۀ اکنون متمرکز هستند. از این رو باید قدرت پیش بینی را در خود افزایش دهند. ممکن است یک تیپ ۷ ای بدون توجه به اینکه با اقدامات خود، به چه شرایطی در آینده می‌رسد، پیشروی کند و این تهدید برای مدیر تیپ ۷ ای محسوب می‌شود.

یک مدیر تیپ ۷ ای باید بتواند نگرش سایر تیپ‌های شخصیتی را درک کند تا در عین بهره گیری از آن‌ها، بتواند با سایرین بدون قضاوت‌های شخصی که ممکن است در مورد آن‌ها داشته باشد، ارتباط بگیرد. برای مثال، اگر یک مدیر تیپ ۷ ای با یکی از کارکنان خود که تیپ ۱ ای است، بخواهد پروژه ای را پیش ببرد، احتمالاً در طول پروژه به شدت به مشکل برخورد می‌کنند، چرا که ساختارمندی تیپ ۱ ای به سختی با انعطاف پذیری تیپ ۷ ای (هر کدام را به شکل مطلق فرض کنید) جمع پذیر است. از سوی دیگر یک مدیر تیپ ۷ ای به یک مدیر ارشد تیپ ۶ ای، باید بتواند پاسخ‌های به دور از ابهام بدهد، در غیر اینصورت توسط مدیر تیپ ۶ ای خود تخطئه می‌شود. این تیپ شخصیتی باید بتواند دلیل کمک کردن تیپ ۲ ای به دیگران را متوجه شود و در صورت لزوم، این کار را انجام دهد. این تیپ شخصیتی، باید تمرکز کردن تیپ ۵ ای‌ها را بیاموزد و در عین حال که آن را درک می‌کند، خود نیز به کار گیرد (یکی از نقاط ضعف تیپ ۷ ای‌ها این است که تمرکز بر روی موضوعی مشخص بای آن‌ها دشوار است مگر اینکه با تمرین و تکرار بیاموزند).

به طور کلی با توجه به اینکه تیپ ۷ ای‌ها استعداد زیادی در برقراری ارتباطات اجتماعی دارند، باید این استعداد خود را به شکل بهینه در زمینۀ ارتباط با دیگران استفاده کنند.

 

 

محمدکاظم جاوید- مدرس اناگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

//]]>