دکتر مهشید رضوی رضوانی، موسسه ماه شید خرد، محمدکاظم جاوید
با کمک ناخودآگاه­تان مسائل را بهتر حل کنید
۱۳۹۶-۱۰-۱۹
موسسه ماه شید خرد، دکتر مهشید رضوی رضوانی
حکمت، تمایزی میان اناگرام و نه گانه ایرانی
۱۳۹۶-۱۰-۲۱
موسسه ماه شید خرد، محمدکاظم جاوید

شادی و نقش آن در پیشرفت

 

۲۱ دی­ماه، روز جهانی خنده است. بنیان­گذاران این روز، با این هدف که به کمک خنده بتوانند صلح جهانی و دوستی را ترویج کنند، قدم در این مسیر گذاشتند به نحویکه با کمک یوگای خنده و تشکیل ۶۰۰۰ باشگاه در ۵ قاره، قدم در این مسیر گذاشتند.

خنده ظاهری است که نشان از شادی دارد، اما آیا خنده می‌­تواند شادی پایدار ایجاد کند؟ این پرسش بهانه ­ای است برای پرداختن به موضوع شادی و نقش آن در پیشرفت جوامع بشری.

یکی از شاخه ­های روان­شناسی که به طور مشخص در مورد شادی صحبت می­ کند، روان­شناسی مثبت نگر است. در این شاخه از روان­شناسی، که بنیان­گذار آن پروفسور مارتین سلیگمن است، به شادی پایدار توجه می‌­شود: شادی باید معنایی داشته باشد و در آگاهی ما جریان داشته باشد. در واقع این نگرش به شادی بسیار فراتر از نگرش ­های سطحی موجود است: لبخند همیشگی بر روی چهره، حتی بی هدف.

 

شادی با این نگرش، باید به طور جمعی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. آیا می­ توانیم با کمک چنین نگرشی از شادی، به موضوع توسعه بپردازیم؟

امروزه اقتصاد دانان، جامعه شناسان، پژوهشگران علوم سیاسی و به طور کلی پژوهشگران علوم اجتماعی، به طور ویژه به موضوع شادی و ارتباط آن با پیشرفت و توسعه پرداخته ­اند.

دکتر فاضلی در یکی از سخنرانی ­های خود پیرامون ارتباط بین شادی و توسعه، با اشاره به دو پارادایم اصلی مبتنی بر ۱- گسترش شادی در جامعه و ۲- بی توجه به گسترش شادی در جامعه، چنین بیان می­ کند که الگوهای کلان باید به سمت پیاده­ سازی پارادایم شادی پیش برود. او با تأکید بر الگوی توسعۀ فرهنگی، به این نکته می‌­پردازد که با افزایش ظرفیت انسانی، کمک به خودشکوفایی انسان­‌ها و بروز خلاقیت­‌هایشان، می‌­توان به این مهم دست پیدا کرد.

واقعیت این است که اگر همانطور که دورکیم جامعه را به بدن تشبیه کرد، همه این حس را درونی کرده باشند، می­توان به حس تعلق خاطر و مسئولیت پذیری اجتماعی در تک تک افراد جامعه دست پیدا کرد. شاید بتوانیم با کمک هرم مازلو، یک بیان بین رشته­ای از این موضوع داشته باشیم:

 

موسسه ماه شید خرد، محمدکاظم جاوید

 

به نظر می­ رسد برای اینکه در سطح یک جامعه، افراد بتوانند به شادی دست پیدا کنند، باید سطوح مشخصی از نیازهایشان تأمین شده باشد.

اگر فردی درگیر طبقات اول و دوم هرم باشد، شاید سخت­ ترین کار برایش شادی باشد. باید نیازهای فرد تأمین گردد تا بتواند خودشکوفایی را در خود تجربه کند. البته قطع به یقین برای هر نیازی باید حدی قائل شد به نحویکه مشخص شود چه میزان از نیازهای فیزیکی باید تأمین گردد یا نیازهای اجتماعی در چه حدی باید تأمین گردد.

در هر حال با توجه به تعریفی که سلیگمن از مفهوم شادی ارائه کرد، و با توجه به اهمیت آن در حوزه ­های کلان اجتماعی، ضرورت توجه به آن برای پیشرفت و توسعۀ کلان دیده می‌­شود.

 

محمدکاظم جاوید مدرس اِناگرام


جهت مطالعۀ بیشتر

 

https://goo.gl/7hZf9N

https://goo.gl/VPuqNG

https://goo.gl/UtFpAe

 

Comments are closed.