زادروز حماسه سرای ایرانی، فردوسی
زاد روز حماسه سرای ایرانی، فردوسی و روح شاعرانگی ایرانی
۱۳۹۶-۱۱-۰۳
آبراهام مازلو، انگیزه های تیپ های شخصیتی در اناگرام، محمدکاظم جاوید
انگیزه‌های تیپ‌های شخصیتی در اناگرام – بخش دوم
۱۳۹۶-۱۱-۰۷
اناگرام در قاب نظریه پنج عاملی صفات- بخش دوم و پایانی

اِناگرام در قاب نظریۀ پنج عاملی صفات – بخش دوم و پایانی

 

در بخش قبلی مقاله، در مورد پنج عامل اصلی در شکل­ گیری شخصیت هر فرد صحبت شد. اما صرفاً همین پنج ویژگی هستند که شخصیت فرد را شکل می‌­دهند؟ در این مقاله به این پرسش، پاسخ داده می­ شود.

 

شخصیت از نگاه مک­ کری و کاستا

مک ­کری و کاستا در جایی می‌­گویند: واقعیت ­ها دربارۀ شخصیت در حال تحقق سافتن است. اکنون وقت معنی دادن به آن­ها فرا رسیده است. در واقع خود هر دو دانشمند می‌­دانستند که رفتار افراد، صرفاً با این پنج ویژگی قابل تشخیص نیست. آن­ها شخصیت را شامل دو مؤلفه معرفی کردند: یکی مؤلفۀ اصلی و دیگری مؤلفۀ فرعی. مؤلفۀ اصلی شخصیت خود شامل سه جزء بود: ۱- آمادگی­‌های اساسی ۲- سازگاری­‌های خاص ۳- خودپنداره. و مؤلفۀ فرعی شامل سه جزء است: ۱- مبانی زیستی ۲- زندگی­نامۀ عینی ۳- تأثیرات بیرونی.

 

شخصیت از نگاه مک کری و کاستا

البته مک ­کری و کاستا معتقد بودند که خوپنداره بخشی از سازگاری­‌های خاص است، اما به دلیل اهمیتی که داشت آن را به طور مشخص ارائه کردند.

 

اجزای شخصیت چه مفهومی‌دارند؟

مک­ کری و کاستا، آمادگی­‌های اساسی را مجموعۀ پنج عاملی دانستند که در مقالۀ قبل توضیح داده شد. همچنین سازگاری­های خاص را به مفهوم تربیت محیطی دانستند و خودپنداره را، آنچه که ما از خودمان، برای خودمان تعریف می­ کنیم، معرفی کردند.

از دید این دو دانشمند، مبانی زیستی شامل همۀ آن چیزی است که پزشکان به دنبال آن هستند: ژنتیک، هورمون­ها و ساختارهای مغز. تنها عاملی که به طور مشخص بر روی پنج عامل برون ­گرایی، روان ­رنجوری، سازگاری، تجربه­ پذیری و وظیفه ­شناسی، اثر می­گذارد، مبانی زیستی است. همچنین آن­ها زندگی­ نامۀ عینی را، به طور مشخص به عنوان آنچه تا کنون بر ما گذشته است تعریف کردند و در نهایت، تأثیرات بیرونی، به عنوان محرک ­هایی که از بیرون به ما می­ رسند، توسط آن­ها معرفی گردید.

به بیان خیلی ساده ­تر، این نظریه بیان می‌­دارد که رفتار هر فرد، ناشی از ژنتیک، محیط تربیت شده، زندگی و تجارب گذشته و محرک ­های بیرونی است.

 

اِناگرام و Big Five

آنچه برای ما مشخص است، هر یک از تیپ­‌های شخصیتی ویژگی­‌هایی دارند. برای مثال برون­ گرایی تیپ ۷ ای­ها و درون­ گرایی تیپ ۴ و ۵ و ۶ کاملاً واضح است. از سوی دیگر وظیفه ­شناسی در تیپ ۱ و ۶ بسیار مشهود است در حالیکه این موضوع در مورد تیپ ۷ ای­ها محل بحث است. همچنین تیپ ۸ ای­ها برای حالت ­های روان­ رنجوری، به نظر استعداد بیشتری نسبت به دیگر تیپ ­های شخصیتی دارند.

در زیر هر تیپ شخصیتی بر اساس پنج عامل صفات بررسی شده است.

 

اناگرام و نظریه پنج عاملی صفات

 

در این جدول، دایره ­های مشکی و سفید رنگ به معنی قطعیت در بودن است در حالیکه دایره­‌های خاکستری رنگ به این مفهوم است که قطعیت وجود ندارد، اما احتمال بالاتر است. همچنین دایره­‌های مشکی بودن را نشان می­ دهد در حالیکه دایره­‌های سفید نبودن را نشان می­دهد. خانه ­های خالی نشان از این است که برای اظهار نظر در آن مورد به خصوص نیاز به شناخت عوامل دیگر وجود دارد. برای مثال تیپ ۷ ای­ها هم می­ توانند روان­ رنجور باشند ولی عوامل مؤثر دیگر باید شناخته شوند.

 

محمدکاظم جاوید_مدرس اِناگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − نه =

//]]>