اناگرام در قاب نظریه پنج عاملی صفات- بخش دوم و پایانی
اِناگرام در قاب نظریۀ پنج عاملی صفات – بخش دوم و پایانی
۱۳۹۶-۱۱-۰۴
نمادهای درون شعر؛ مکانی برای ناخودآگاه، موسسه ماه شید خرد
نمادهای درون شعر؛ مکانی برای ناخودآگاه
۱۳۹۶-۱۱-۱۰
آبراهام مازلو، انگیزه های تیپ های شخصیتی در اناگرام، محمدکاظم جاوید

انگیزه‌های تیپ‌های شخصیتی در اِناگرام – بخش دوم

مقدمه:

در مقالۀ پیشین در مورد انگیزه صحبت کردیم و اینکه دیدگاه آبراهام مازلو در این مورد چه بوده است. در این مقاله به طور مشخص در مورد اینکه هر یک از تیپ‌های شخصیتی به چه نحوی انگیخته می‌شوند، مباحثی ارائه خواهد شد. برای این منظور، می‌توان هر تیپ شخصیتی را با توجه به نگرش پایه و اینکه در کدامیک از بخش‌های سه گانۀ غریزی، ذهنی و احساسی هستند، بر حسب انگیزه‌ها، مورد بررسی قرار داد.

 

نیازهای فیزیولژیک:

به نظر، تمام تیپ‌ها این نیاز را دارند اما می‌توان شدت و ضعفی را برای هر تیپ شخصیتی در تمایل به نیاز فیزیولوژیک تعیین کرد. شاید تیپ ۵ ای­ها تمایل کمتری برای این نیاز داشته باشند، در حالیکه به نظر می‌رسد تیپ‌های غریزی، به ویژه تیپ ۱ و ۹، تمایل بیشتری برای ارضای نیازهای فیزیولژیک دارند.

 

نیاز به امنیت:

یکی از نیازهای افراد، نیاز به امنیت است. در بین تیپ‌های شخصیتی اِناگرام، تیپ ۶ ای‌ها، بیش از سایرین، به موضوع امنیت توجه می‌کنند. در واقع دغدغۀ اصلی تیپ ۶ ای‌ها امنیت است. اگر این تیپ شخصیتی نتواند این نیاز خود را تأمین کند، مشکلات زیادی از جمله روان رنجوری، او را تهدید می‌کند. همچنین تیپ ۳ ای‌ها، با توجه به اینکه از شکست بر حذر هستند، در بسیاری مواقع به موضوع امنیت، توجه ویژه ای دارند.

 

نیاز اجتماعی:

برای تأمین این نیاز، به نظر تیپ‌های شخصیتی ۲ و ۶ و ۹، و تا حدودی ۳، انگیزۀ بیشتری دارند. زیرا همگی آن­ها متوجه بیرون از خود هستند و برای آن ارزش زیادی قائل اند. تیپ ۲ ای‌ها به خاطر کمک کننده بودن خود، نیاز دارند تا از طریق تعاملات اجتماعی، با دیگران ارتباط بیشتری داشته باشند و در نتیجه تعاملات اجتماعی خود را افزایش دهند. بسیاری از تیپ ۲ ای‌ها عضو مؤسسات خیریه و یا انجمن کمک به دیگران هستند. تیپ ۶ ای‌ها در پی دغدغۀ امنیت خود، با پیوستن به گروه‌های دوستی، کاری و … سعی می‌کنند هویت اجتماعی خود را سریع­تر شکل دهند. در واقع آن­ها با این کار، به تضمین امنیت خود می‌پردازند. تیپ ۹ ای‌ها نگاه جهان شمول مبنی بر صلح جهانی، دارند. این تیپ شخصیتی به این منظور، نیاز دارد در تعاملات اجتماعی نقش هم گروهی را داشته باشد. در واقع نیاز دارند تا دیگرانی را که به  تیپ ۳ ای‌ها، به دلیل ساختار رقابت طلبانه ای که دارند، باید خود را در یک گروه قرار دهند تا علاوه بر اینکه قدرت خود را افزایش دهند، بتوانند خود را با دیگران مقایسه کنند و در نتیجه نوع بودن خود را، برای خود تعیین کنند.

 

نیاز به احترام:

نیاز به احترام برای همۀ افراد اهمیت ویژه ای دارد. در صورتیکه در یک فضای احترام آمیز، زندگی کنیم، بودن با کیفیت تری را تجربه می‌کنیم. در واقع این حس احترام است که همیشه تحت عنوان انسانیت، در روابط فردی مطرح می‌گردد. به نظر می‌رسد، تیپ‌های شخصیتی ۶ و ۴، تمایل بیشتری از خود، برای تأمین این نیاز نشان می‌دهند.

 

نیاز به خودشکوفایی:

مهم­ترین نیاز، نیاز به خودشکوفایی است. اما منظور مازلو از خودشکوفایی چیست؟ مازلو زمانی به این موضوع توجه کرد که طی پروژۀ دکتری، متوجه رفتار دو استاد خود شد. آن­ها رفتاری بسیار متفاوت و ارزنده از دید مازلو داشتند که در نتیجه، ذهن او به شدت مشغول خود کردند.

مازلو اساساً، به افراد سالم از نظر روانی توجه داشت و بر روی خصائص آن­ها کار می‌کرد. به همین دلیل زمان زیادی را برای این صرف کرد تا بتواند به این مهم بپردازد که افراد سالم چه ویژگی‌هایی دارند. او چهارده ویژگی را به عنوان Big Values مطرح کرد که باید در فرد وجود داشته باشند تا نیاز به خودشکوفایی تأمین شود: ۱- حقیقت طلب هستند ۲- به نیکی تمایل دارند ۳- زیبایی شناسی را درک می‌کنند و به آن تمایل دارند. ۴- یکپارچگی درونی و بیرونی را طلب می‌کنند ۵ – سرزنده هستند ۶- در عین شباهت با دیگران، منحصر بفرد هستند ۷ – تمایلات کمال­گرایانۀ (مثبت) دارند. ۸ –  اهل تکمیل کردن کارها هستند ۹ – عدالت طلب هستند ۱۰ – ساده هستند ۱۱- تمامیت خواه هستند ۱۲ – راحت­اند ۱۳ – شوخ طبع و ۱۴ – خودمختار هستند.

 

در بین تیپ‌های شخصیتی، باید به این موضوع توجه کرد که کدامیک به این ارزش­ها به طور ناخودآگاه توجه دارند؟ به نظر تیپ‌های مرکز غریزی، یعنی تیپ ۱ و ۹ و ۸، به شدت نیاز دارند تا بر روی این ارزش‌ها تمرکز کنند، به نحویکه آن­ها را در خود، به صورت ناخودآگاه به جریان در بیاورند. در این بین، تیپ ۷ به خاطر اینکه ناخودآگاه شوخ طبع است و بسیاری دیگر از این ویژگی‌ها را دارد، به نظر استعداد بیشتری برای درک این مرحله از مراحل مازلو را دارد.

 

محمدکاظم جاوید- مدرس اِناگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =