اناگرام در قاب نظریه پنج عاملی صفات
اِناگرام در قاب نظریۀ پنج عاملی صفات- بخش اول
۱۳۹۶-۱۰-۲۷
همبستگی اجتماعی، موسسه ماه شید خرد
همبستگی اجتماعی
۱۳۹۶-۱۱-۰۱

اناگرام مازلو

انگیزه­‌های تیپ ­های شخصیتی در اِناگرام  –  بخش اول

 

انگیزه چیست؟ آیا می­ توان با توجه به انگیزه، رفتار افراد را تعیین کرد؟ نقش انگیزه در تحلیل فرایندهای انسانی به چه شکل است؟ با توجه به تیپ ­های شخصیتی در اِناگرام، می­ توان انگیزۀ افراد را راحت ­تر متوجه شد؟ در این سلسله نوشتار، قصد بر این است تا با توجه به تیپ ­های شخصیتی در اِناگرام، به موضوع انگیزه پرداخته شود.

 

انگیزه چیست؟

یکی از استعاره­‌هایی که برای انگیزه­ درنظر گرفته می‌­شود، استعارۀ موتور محرک است. انگیزه همانند موتور محرک برای آدمی  عمل می‌کند و در نتیجه جایگاه بسیار مهمی  دارد. بسیاری اوقات، انگیزه را با نیاز، خواسته، آرزو و هدف به یک معنا می‌­بینند، درحالیکه باید تعریف بهتری از این مفهوم ارائه کرد. دکتر قلی پور، در کتاب مدیریت رفتار سازمانی خود، به نقل از آبراهام مازلو، انگیزه را این گونه تعریف می‌کند: فرایند احساس کمبود روان ­شناختی، فیزیولوژیک، یا نیازی که انسان را در راستای هدفی به فعالیت وا می‌دارد؛ فرایندی که مستمر است، و در عین حال پایدار، پایان ­ناپذیر، دارای فراز و نشیب و پیچیده است.

 

در واقع انگیزه چهار پارامتر را در مورد رفتار تعیین می­ کند:

جهت دهی رفتار، هدف رفتار، شدت در رفتار و استمرار در آن.

 

انواع مدل­‌های انگیزشی

مدل­‌های انگیزشی به طور کلی به دو دستۀ محتوایی و فرایندی تقسیم می­ شوند. مدل‌های محتوایی، در پی تبیین چرایی رفتار هستند اما مدل‌های فرایندی، به تبیین فرایند انگیزش می­ پردازند. نظریه ­پردازان مختلفی در هر یک از این دو حوزه، مدل‌هایی را ارائه کرده ­اند، اما نظریۀ آبراهام مازلو، بسیار اساسی به نظر می‌­رسد.

 

مازلو و انگیزش

یکی از بنیادی­ ترین نظریه­‌های انگیزش محتوایی را آبراهام مازلو، روان­شناس وجودگرا مطرح کرد. او نیازهای اساسی را به چند سطح تقسیم کرد: ۱- نیازهای فیزیولوژیک ۲- نیاز به ایمنی ۳- نیازهای اجتماعی ۴- نیاز به احترام  ۵- نیاز به خودشکوفایی.

 

 

مازلو و انگیزش، انگیزه‌های تیپ‌های شخصیتی در اناگرام

 

نیازهای فیزیولوژیک، نیازهایی هستند که مربوط به زیست ابتدایی ما می‌شود. نیازهای جنسی، نیاز به استراحت، نیاز به خوراک، نیاز به دفع و … . نیازهای ایمنی به طور مشخص شامل نیاز به امنیت مالی و امنیت جسمانی است. نیازهای اجتماعی را می­ توان نیازی بسیار مهم برای شکل گیری هویت اجتماعی نامید. در این طبقه از نیازها، فرد خود را در قالب یک گروه معنا می‌­بخشد و خود را متعلق به آن­ها می‌­داند به نحویکه فرهنگ عمومی  آنها را قبول کرده و مطابق با آن فرهنگ، دست به اقدام می‌زند. در پی این پذیرش گروهی، نیاز به احترام و جایگاه اجتماعی مطرح می‌­شود تا سپس خودشکوفایی صورت گیرد.

 

مازلو معتقد بود که با تحقق هر طبقه از نیازها، طبقۀ بعد به طور خودکار شروع به طی شدن می‌کند. اما این موضوع در مورد یک تیپ یکی چطور صدق می‌کند؟ یا یک تیپ چهاری این موضوع را چطور صورت می‌دهد؟

 

تیپ­‌های شخصیتی اِناگرام، همگی به یک صورت به مرحلۀ خودشکوفایی می‌رسند؟

 

در واقع برای رسیدن به مرحلۀ خودشکوفایی، فرد باید به سفر درونی دست بزند و از حالات و باورهای خود مطلع باشد، باورهای نادرست را کنار بگذارد و قدرت کنترل حالات درونی خود را به دست آورد. انسان هر چند موجود پیچیده ­ای است، اما در عین حال تنها موجودی است که قدرت خودآگاهی دارد. اگر فردی توانایی خودآگاهی را در خود ایجاد کند، بسیار ساده ­تر از شرایط بیرونی، آگاه می‌شود.

 

هر یک از تیپ ­های شخصیتی، با توجه نگرش پایۀ خود، دست به اقدام می­ زنند. برخی تیپ ­های شخصیتی عملگرا هستند در حالیکه برخی دیگر اهل تعمق هستند.

در مقالات بعدی، در مورد هر یک از تیپ ­های شخصیتی و نوع انگیزش آن­ها ، مطالب بیشتری در اختیارتان قرار می‌­دهیم.

 

محمدکاظم جاوید- مدرس اِناگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =