علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد
علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد
۱۳۹۶-۱۰-۱۲
موسسه ماه شید خرد، محمدکاظم جاوید
مدیریت و اناگرام- بخش دهم و پایانی
۱۳۹۶-۱۰-۱۶
محمدکاظم جاوید، موسسه ماه شید خرد

اِناگرام یا MBTI ؟ – بخش پنجم و پایانی

 

در مقالات گذشته در مورد اینکه هر تیپ شخصیتی اِناگرام به چه نحوی به تیپ­های شخصیتی MBTI مرتبط می­شوند مطالبی ارائه گردید. همچنین در مورد مشرب­ها و کارکردها مباحثی به اجمال مطرح شد. به طور کلی با توجه به اینکه در حوزۀ شخصیت شناسی، این دو رویکرد دارای توانایی بالایی هستند و به ویژه اینکه تحقیقات خوبی در مورد مباحث بالینی مرتبط با اِناگرام صورت گرفته است، به نظر می­رسد این دو رویکرد مکمل خوبی برای یکدیگر باشند.

 


پیشنهاد ما:

 

مقالۀ اِناگرام یا MBTI ؟ – بخش دوم

مقالۀ اِناگرام یا MBTI ؟ – بخش سوم

مقالۀ اِناگرام یا MBTI ؟ – بخش چهارم

 


 

برای مثال اگر فردی با تیپ شخصیتی اصلاحگر یا Reformer دارای شخصیتی معادل ENTJ باشد، عملکرد به مراتب متفاوتی نسبت به یک تیپ ۱ ای با شخصیت ISTJ خواهد داشت.

برای تحلیل افراد با رویکرد اِناگرام، باید سمت­ها و بال­ها و سطح سلامت روانی را در نظر گرفت، اما اگر از رویکرد شخصیت شناسی MBTIنیز کمک گرفته شود، بسیاری از جنبه ­ها در مورد فرد روشنتر می­گردد.

 

هر فردی باید بتواند تمام جنبه­های وجودی خود را پرورش دهد تا بتواند شرایط مختلف را پاسخگو باشد. برای مثال تیپ ۸ ای را در نظر بگیرید که از نظر رویکرد شخصیت شناسی MBTI همانند یک ESTJ عمل می­کند، روابط عاطفی­اش شدیداً دچار مشکل می­شود، در حالیکه او نیز همانند سایر انسان­ها، نیاز به روابط عاطفی دارد تا بتواند به خود شکوفایی دست پیدا کند. یا یک تیپ ۴ ای را در نظر بگیرید که معادل تیپ شخصیتی MBTI برای او INFP باشد: مشکلات عدیده­ای به سراغ او خواهد آمد و او هرگز نمی­تواند این مسئله را حل کند مگر اینکه ویژگی­های خود را تفییر دهد و جنبه­های دیگری از زندگی را تجربه کند.

شاید برای مطالعۀ بیشتر بتوان کتاب نگاهی نو به اِناگرام را به شما معرفی کرد که در فصل­های پایانی به طور مشخص در این مورد صحبت می­کند، اما قطع به یقین برای درک تفاوت بین INTJ تیپ ۱ ای با INTJ تیپ ۵ ای باید با هر دو رویکرد بیشتر آشنا شد. برای نمونه می­توان همین مثال را بیشتر مورد تحلیل قرار داد.

 

اگر یک تیپ ۱ ای با تیپ شخصیتی INTJ به مقایسه با تیپ ۵ ای با همین تیپ شخصیتی گذاشته شود، برای اینکه تیپ ۱ ای بتواند آنچه را که مورد اندیشه قرار داده است عملیاتی کند، احتمالاً راحت­تر این کار را انجام می­دهد چون ذاتاً اجرایی است اما این موضوع برای تیپ ۵ ای می­تواند مشکل­تر باشد، زیرا تیپ ۵ ای‌ها ذاتاً اهل اندیشه هستند و چرایی‌ها برایشان خیلی مهمتر از چگونگی‌ها می­تواند باشد. از سوی دیگر با توجه به ویژگی تیپ ۱ ای‌ها مبنی بر قالب پذیری بیشتر نسبت به محیط، ممکن است آن سطح از اندیشۀ انتزاعی که توسط تیپ ۵ ای تجربه می­شود، توسط تیپ ۱ ای تجربه نگردد. مهمترین موضوع در مورد INTJ‌ها این است که شغل و حرفه تخصصی برای آنها بسیار مهم است و در نتیجه ممکن است روابط عاطفی شان خدشه دار گردد، لذا برای اینکه بتوانند این مسئله را حل کنند باید هر کدام نسخۀ خود را داشته باشند: تیپ ۱ ای بیشتر به بال ۲ و سمت ۴ اش اهمیت دهد و تیپ ۵ بیشتر به سمت ۴ اش اهمیت دهد.

 

پرسش نهایی: کدامیک ار این دو رویکرد، قدرت بیشتری در تحلیل رفتار افراد دارند؟

 به نظر توانایی اِناگرام بیشتر از MBTI است، اما MBTI مکمل مناسبی برای تحلیل رفتار افراد می­باشد. اِناگرام با تعریف مفاهیمی‌همچون توالی شخصیتی و مفهوم بال­ها و سمت­ها، می­تواند رویکردی قوی­تر باشد.

واقعیت این است که برای رشد شخصیتی نیاز به آگاهی است؛ آگاهی از خود، هستی و معیارهای درست برای زیستن.

 

محمدکاظم جاوید- مدرس اِناگرام

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − دوازده =

//]]>