از هوای آلوده تا شب یلدا !
۱۳۹۶-۰۹-۲۸
مفهوم حکمت در نه گانه ایرانی
مفهوم حکمت در نه گانه ایرانی
۱۳۹۶-۱۰-۰۲
اناگرام یا MBTI

اناگرام یا MBTI؟  –  بخش سوم

 

در مقالۀ پیشین در مورد مشرب‌های شخصیتی در سیستم شخصیت شناسی MBTI  مطالبی ارائه گردید. در این مقاله در مورد اینکه هر تیپ شخصیتی را در چه دسته ای برحسب عملکرد تیپی می‌توان قرار داد، بحث و بررسی صورت می‌گیرد.

 

عملکرد تیپی در MBTI

از این دید می‌توان تیپ‌های شخصیتی را به چهار دستۀ متفاوت تقسیم کرد:

۱- شمی‌ فکری  (NT)

۲- شمی‌احساسی  (NF)

۳- حسی فکری  (ST)

۴ حسی احساسی  (SF)

 

ویژگی‌های هریک را باید با توجه به مدل کسب اطلاعات و مدل تصمیم گیری شان بررسی کرد. در واقع دستۀ اول که شامل INTJ – ENTJ – INTP – ENTP  می‌باشد، همگی از طریق شمّ خود به کسب اطلاعات می‌پردازند در حالیکه با کمک منطق و به دور از احساسات تصمیم گیری می‌کنند. این‌ها در حل مسأله توانمند و خلاق هستند، رشد معنوی را ارج می‌نهند، و افرادی با اطلاعات زیاد در حوزه‌های مختلف می‌باشند. اما معمولا به دلیل معیارهای سطح بالایی که دارند، کمال طلب محسوب می‌شوند و خیلی نسبت به احساسات واکنش خوبی نشان نمی‌دهند.

 

دستۀ دوم افرادی هستند که با کمک شمّ و شهود خود، به کسب اطلاعات پرداخته ولی تصمیم گیری آن‌ها مبنای احساسی دارد. در واقع این دسته که شامل INFJ – ENFJ – INFP – ENFP  ها می‌شود برای احساسات ارج و ارزش زیادی قائل هستند. این‌ها اهل ارتباط آشکاراند و از رشد دیگران حمایت می‌کنند، اما ممکن است واقع بینی نداشته باشند و بسیاری از موارد را شخصی ارزیابی کنند.

 

دستۀ سوم افرادی هستند که به آنچه که در حال وقوع است اهمیت می‌دهند. این‌ها از مسیر حواس پنجگانۀ خود، به کسب اطلاعات پرداخته و با کمک منطق خود به تحلیل و پردازش مسئله و تصمیم گیری می‌پردازند. این دسته از افراد به حل منطقی و واقع بینانۀ مسئله معروف هستند و معمولا در بحران‌ها آرامش خود را حفظ می‌کنند. اما ممکن است بیش از حد جدی باشند، خشن به نظر برسند و در برابر ایده‌های جدید مقاومت خرج کنند. این‌ها ممکن است از احساسات، اطلاعی نداشته باشند.

 

دستۀ آخر را به عنوانی افرادی حساس می‌شناسیم. این‌ها که شامل تیپ‌های شخصیتی ISFJ – ESFJ – ISFP – ESFP هستند، معمولا از تعارض اجتناب می‌کنند، بدون قاطعیت و صراحت صحبت می‌کنند و به راحتی رنجیده خاطر می‌شوند. اما معمولا افرادی حمایتگر هستند ودر کارهای عملی مفید واقع می‌شوند.

 

اما نسبت این‌ها با تیپ‌های شخصیتی در اِناگرام به چه ترتیب است؟ باید تیپ‌های شخصیتی را از دید کسب اطلاعات و ماهیت تصمیم گیری تحلیل کرد تا به نسبت این دسته بندی با تیپ‌های شخصیتی پی برد: تیپ ۱ ای ها شامل معمولا افرادی هستند که به صورت واقع بینانه و ملموس به کسب اطلاعات می‌پردازند و در عین حال افرادی منطقی هستند. البته با توجه به بال و سمت‌های خود ممکن است هر یک از دو دستۀ NT و SF را شامل شوند. تیپ ۲ ای ها اما بیشتر در دو دستۀ SF و NF قرار می‌گیرند. زیرا افرادی هستند که تصمیم گیری‌هایشان معمولا احساساتی است و در عین حال، ممکن است با توجه به انچه می‌بینند و می‌شنوند به کسب اطلاعات بپردازند یا بر اساس احتمالات که خصوصیات افراد شمی‌است. تیپ ۳ ای ها بیشتر از دستۀ NT‌ها و NF‌ها هستند. این‌ها به خوبی با شم خود ارتباط برقرار کرده ولی با توجه به عوامل دیگر مؤثر در شخصیت، ممکن است با توجه به منطق یا احساس خود تصمیم گیری کنند (در مورد تیپ ۳ ای‌ها باید گفت به دلیل نگرش منفعت طلبانۀ خود و توجه به خود و خویشتن، ممکن است به کسب اطلاعات به صورت حسی هم بپردازند). در زیر به صورت کلید واژه در مورد هر تیپ شخصیتی در اِناگرام و اینکه هر کدام به چه ترتیبی، با این دسته بندی در ارتباط هستند مطالبی ارائه شده است:

 

اناگرام یا MBTI؟3

 

نکته ای باید به آن اشاره کرد، اینکه تیپ‌ها با توجه به سمت‌ها و جناح‌های خود به کسب اطلاعات و تصمیم گیری پرداخته و لذا این بحث بسیار مفصل تر است، اما در این مقاله سعی شد به دسته بندی هر تیپ شخصیتی اِناگرام بر حسب تمایلات ذاتی اش پرداخته شود.

در مقالۀ بعد بیشتر در مورد نقاط تطبیق اِناگرام و MBTI بحث می‌کنیم.

 

محمدکاظم جاوید– مدرس اِناگرام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

//]]>